Teatralna lekcja polskiej historii i patriotyzmu
W weekend 16-17 grudnia wystawiono dwa razy spektakl „Wigilie Ojczyste” w Katolickim Centrum Edukacji i Kultury w reżyserii Jakuba Kozikowskiego – wicedyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie. Widowisko teatralne jest podróżą w krótki wycinek dziejów naszej Ojczyzny.
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią:
W sobotę i niedzielę publiczność zgromadzona w KCEK spotkała się z kilkunastoma bohaterami żyjącymi w XIX i XX wieku, którzy mieli wpływ na historię Polski – na sposób myślenia Polaków, kształtowali tożsamość narodową, tworzyli szkolnictwo, kulturę, instytucje opiekuńcze, cechowało ich bohaterstwo i troska o dobro wspólne. Ponadto bronili zbrojnie Polski i dla niej umierali. Aktorzy i produkcja chcieli, by widzowie mogli zaczerpnąć z tego dziedzictwa – rozpoznać motywację jakie kierowały tymi niezwykłymi ludźmi, a takie podpatrywać i naśladować ich postawy w naszej codzienności.
Reklama
Wigilie Ojczyste to spektakl, który obecny jest wśród propozycji teatralnych Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury od kilkunastu lat. Inspiracje do jego powstania stanowiły „Wigilie Polskie” Barbary Wachowicz. Dokonano kilku modyfikacji, które z pewnością zostały zauważone przez wiernych widzów spektaklu – pojawili się m.in. błogosławiona Rodzina Ulmów czy mali powstańcy warszawscy.
Na fortepianie przygrywał Fryderyk Chopin. Pojawiły się takie postaci jak Adam Mickiewicz, św. o. Maksymilian Kolbe, św. brat Albert czy Ignacy Jan Paderewski. Zadbano też o wątki regionalne i przybliżono postacie bł. Edmunda Bojanowskiego, ks. Piotra Wawrzyniaka czy Władysława Zamoyskiego.
Bł. Edmund Bojanowski podkreślał:
„Ufając Bogu – służymy Polsce”.
Pięknie kolędy zaśpiewali podopieczni Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Śremie. Ich występy chyba najbardziej poruszyły publikę. Ponadto malutki chłopiec śpiewający o „Orlętach Lwowskich” zmusił wielu do łez. Odważne wspomniano także o wpływach komunistów w III RP, którzy blokowali rehabilitację prawną rotmistrza Pileckiego. Natomiast robotnik z „Solidarności” przytoczył słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki:
„Jeżeli chcemy przeżyć prawdziwą radość Świąt Bożego Narodzenia, pozwólmy Bogu narodzić się w naszej duszy – Bogu, który jest źródłem autentycznej, niekłamanej radości.”
– powiedział kiedyś ks. Popiełuszko
Piękną atmosferę stworzyła Kapela Góralska ZBYRCOK pod kierownictwem Ryszarda Gąski. Zaprosili także publiczność do włączenie się w śpiewanie kolęd. Występom zespołu towarzyszyły panie ubrane w stroje góralskie.
Ks. Adamczak po spektaklu szczególnie podziękował osobom, które przychodzą na wydarzenia w KCEK, ponieważ to dla nich są one robione.