|||

Inwestycje za 50 mln zł. Gmina Śrem uchwaliła budżet, ale nie jednogłośnie

Lewandowski
fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Samorząd gminy Śrem uchwalił przyszłoroczny budżet. Zawiera on dochody na poziomie 259 mln zł i wydatki w wysokości 261 mln zł. Na inwestycje zaplanowano około 50 mln zł. Część radnych obawia się o ich realizację.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Na wtorkowej sesji rady miejskiej w Śremie podejmowano uchwałę budżetową, która przeszła większością głosów. Za jej przyjęciem głosowało 15 radnych, jeden był przeciwko (Cezary Strzelec), a pięciu się wstrzymało (Marek Basaj, Piotr Mulkowski, Rafał Wachowiak, Tomasz Wojna i Grzegorz Wiśniewski).


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Część z tych radnych głośno mówiła o wątpliwościach w realizacji zaplanowanych przez gminę inwestycji. Powód? Ujęcie w budżecie pieniędzy wirtualnych, które dopiero się pojawią, jak gmina sprzeda nieruchomości lub wypuści obligacje komunalne.Za blisko 50 mln będą realizowane wydatki majątkowe, ale z drugiej strony za blisko 19 mln będzie sprzedawany majtek gminy. Na ile sprzedaż tego majątku jest realna, w szczególności sprzedaż działki na ul. Kajetańczyka za 15 mln zł.

– Grzegorz Wiśniewski, radny rady miejskiej w Śremie.

– Gdyby wydatki majątkowe uszczuplić o tę kwotę (ze sprzedaży nieruchomości – dop. red.) to już będzie tylko około 30 mln. To wzbudza mój niepokój. Jeżeli byśmy nie zrealizowali przychodów ze sprzedaży nieruchomości, które przewyższają kwotę przeznaczoną na budowę dróg publicznych, to byśmy musieli je realizować z emisji obligacji.

– Cezary Strzelec, radny rady miejskiej w Śremie.

Strzelec zaznaczył również, że sprzedaż działki za 15 mln zł niekoniecznie musi być dla gminy priorytetem. W końcu gmina ciągle się rozwija i urbanizuje i za 10-15 lat może okazać się, że ta działka byłaby gminie potrzebna. – Budzi mój niepokój, że kolejną działkę z dużym potencjałem sprzedajemy – zaznaczył Cezary Strzelec. – Uważam, że to nam się może odbić czkawką – dodał.

Burmistrz odpowiedział, że jest spokojny o inwestycje, bo właśnie emisja obligacji ma być buforem, gdyby do sprzedaży nieruchomości nie doszło. Jak jednak zaznaczył, już są chętni, którzy będą prowadzili badania geologiczne na tym terenie.

Gmina Śrem sprzedaje dużą nieruchomość

Ciekawsze inwestycje gminy Śrem w 2024 roku

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej (295 tys. zł):
  • Jednym z priorytetów gminy Śrem jest realizacja projektu rewitalizacji linii kolejowej. Ta inwestycja nie tylko poprawi dostępność transportu publicznego, ale także przyczyni się do zrównoważonego rozwoju regionu.
 • Zakup niskoemisyjnych autobusów (79 tys. zł)
  • Gmina planuje wprowadzenie do floty komunikacyjnej nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko.
 • Bezpieczne przejścia dla pieszych (50 tys. zł)
  • Inicjatywa budowy bezpiecznych przejść dla pieszych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach miasta, szczególnie w miejscach o intensywnym ruchu pieszego.
 • Opracowanie projektu III etapu obwodnicy miasta (150 tys. zł)
  • Rozbudowa obwodnicy miasta ma przynieść ulgę w ruchu drogowym, zmniejszając presję na centrum miasta i poprawiając płynność komunikacji.
 • Modernizacja mostów w Śremie (100 tys. zł)
  • Planowane prace modernizacyjne mostów są krokiem w kierunku utrzymania infrastruktury w doskonałym stanie technicznym, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników.
 • Rozbudowa sieci tras rowerowych (500 tys. zł)
  • Inwestycje w rozbudowę tras rowerowych wspierają rozwój środków transportu przyjaznych środowisku oraz promują aktywny tryb życia mieszkańców.
 • Rozbudowa i modernizacja monitoringu (100 tys. zł)
  • Modernizacja systemu monitoringu to kluczowy element poprawy bezpieczeństwa publicznego, który pozwoli lepiej monitorować przestrzeń publiczną.
 • Adaptacja gminy do zmian klimatu (1 mln 61 tys. zł)
  • Gmina Śrem aktywnie dostosowuje się do zmian klimatu, podejmując działania mające na celu minimalizację wpływu na środowisko oraz zwiększenie odporności na ekstremalne warunki atmosferyczne.
 • Nowe rondo (200 tys. zł)
  • Budowa nowego ronda na skrzyżowaniu Alei Solidarności i ul. Sikorskiego.

8 komentarzy

 1. Niskoemisyjne autobusy…. jakby te 5 na krzyż linii miało wpływ

  Te 500 tirów co po Jezioranach codziennie jeździ za miasto wywalić

  1. Szczególnie że to “zakup niskoemisyjnych autobusów” za kwotę… 79 tys. zł! To chyba tylko kierownicę kupią 🙂

 2. Burmistrz tylko ścieżki rowerowe a rowery po chodnikach pieszych rozjeżdżają i po co wydawać pieniędze na ścieżki do oszołomów. już czas wielki wyjechać rowerem z tego stanowiska Panie burmistrzu.

 3. Co oznacza milion na adaptacje do zmian klimatu? No co ma byc wydany tenze milion? Przedostatnia pozycja dptyczy mitycznego wymyslu klimatycznego o co chodzi i kto dostanie te pieniądze?

  1. W budżecie jest to zapisane w następujący sposób:
   Ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu – 1 161 000,00
   – Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych – 1 061 000,00
   – Dotacja celowa z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych – 100 000,00

Zostaw komentarz