Interpelacja o poprawę drogi w Lucinach
16 listopada Radny Powiatu w Śremie Emil Majsner złożył na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu w Śremie Marcina Szydłowskiego Interpelację o numerze 40/2023 dotyczącą infrastruktury drogowej w miejscowości Luciny. W imieniu mieszkańców domaga się remontu drogi, podniesienia krawężników oraz wprowadzenia rozwiązań ograniczających prędkość samochodów.
Treść interpelacji
Reklama
W imieniu mieszkańców powiatu śremskiego, Emil Majsner zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie remontu drogi powiatowej 2480P w Lucinach, ponieważ wykonana w 2022 r. przeróbka tzw. pasa zieleni pomiędzy chodnikiem, a jezdnią i wymiana ziemi na kamienie, nie przyniosła pożądanego efektu. Ponadto omawiany pas kamieni stał się nieformalnym fragmentem jezdni nadal rozjeżdżanym przez samochody i wręcz zagraża osobom korzystającym z chodnika.
Ponadto zwrócił się z prośbą o naprawę nawierzchni jezdni, która w kilku miejscach jest popękana, rozwarstwiona, ponadto tworzą się dziury które po opadach deszczu stają się niebezpiecznymi zastoiskami wody. Uważa, że istotnym problemem w jest zbyt niskie posadowienie chodnika w kilku miejscach, brak wysokiego krawężnika drogowego, a więc mało zauważalny i odczuwalny odstęp chodnika od jezdni, co skutkuje bardzo częstym najeżdżaniem, zwłaszcza przez pojazdy ciężarowe i rolnicze na sam chodnik.
Wnioskuje także o przedstawienie i wdrożenie rozwiązań ograniczających prędkość pojazdów, gdyż samochody przejeżdżające przez wieś znacznie ja przekraczają, mimo ograniczenia.
Zaznaczył w interpelacji, iż pisma w powyższych sprawach składane były do PZD kilka razy w ciągu ostatnich lat i podjęte przez PZD działania, są niewystarczające. Jednocześnie ja, jako Radny Powiatowy, a także Sołtys i Rada Sołecka, tak jak do tej pory deklarujemy pomoc i współpracę we wszystkich poruszanych powyżej sprawach. Radny Powiatowy, Sołtys i Rada Sołecka zadeklarowali pomoc i współpracę we wszystkich poruszanych powyżej sprawach.
Komentarz radnego
Zapytany przez nas Radny Powiatowy Emil Majsner opowiedział dokładnie o problemie:
Ta droga nie miała robionej “nakładki” od ok. 10 lat. W podobnym czasie został położony chodnik, który od samego początku był nisko usadowiony, że z daleka wygląda jakby nie było krawężnika. Pas wysypany kamieniami w zamian za pas zieleni nic nie zmienił, bo i tak ludzie jeżdżą poboczem. Przez to powstają dołki i w efekcie tworzą się stoiska wody, gdy zamarzając, powstają dziury w drodze. Rozmawiałem z drogowcami i najlepszym rozwiązaniem będzie podniesienie chodnika. Tam gdzie jest już wyższy chodnik, to nie ma problemu. Coś trzeba z tym zrobić, bo tworzą się bajora, dziury, a nawet w niektórych miejscach chodnik jest pozapadany i ludzie mają problemy z chodzeniem. Gdy jadą 2 ciężarówki obok siebie, to często jadą poboczem. Nasze sołectwo nie może nic zrobić, ponieważ jest to droga powiatowa i nie posiada kompetencji do wydawania pieniędzy. Jest ograniczenie do 50 km/h, ale prosta droga, to ludzie pędzą. My proponujemy wyświetlacze prędkości albo przejście dla pieszych na podniesieniu. Muszę zaznaczyć, że oprócz tego zajmujemy się od ok. 6-7 lat oświetleniem przy skrzyżowaniu dróg na Dąbrowę, Zaniemyśl, Śrem i Luciny. Tam nadal nie ma oświetlenia drogowego. Są to tematy pokrewne. Przez chyba 2 lata gmina i wojewoda walczyli o to, kto powinien się tym zająć. Przekazaliśmy sołeckich pieniędzy 15 czy 20 tys. na dokumentację projektową. Burmistrz obiecał, że się tym zajmie. Czekamy na propozycje od Powiatowego Zarządu Dróg, bo tam są ludzie z doświadczeniem w drogownictwie.
– skomentował radny Emil Majsner.