|

Jak radzić sobie z brakiem słońca w okresie zimowym?

Thought Catalog Erkwsa9sf1u Unsplash Wp

Brak słońca w okresie zimowym może wpłynąć nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie. Krótkie dni i długie noce mogą wywoływać uczucie przygnębienia, zmęczenia oraz niedobory witaminy D. Jednak istnieją sposoby, które pomogą Ci radzić sobie z tym problemem. Warto zacząć od kilku prostych kroków, które poprawią Twoje samopoczucie i zdrowie.

Podtrzymaj odpowiedni poziom witaminy D


VW_Berdychowski_400_150(1)

Witamina D, nazywana również witaminą słońca, jest niezbędna dla naszego organizmu. Jej niedobór może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, jak np. osłabienie układu odpornościowego czy depresja. Dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom, zwłaszcza w okresie zimowym. Jak to zrobić? Możesz np. skorzystać z suplementacji witaminy D lub zwiększyć spożywanie produktów, w których występuje w dużych ilościach, takich jak ryby tłuste, jaja czy olej lniany.Unikaj jedzenia wysoko przetworzonego, które może pogorszyć nastrój i energię. Postaw na świeże owoce i warzywa, które dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna to kolejny sposób na poprawę samopoczucia podczas zimy. Regularne ćwiczenia, nawet te wykonywane w domu, pomogą Ci poprawić krążenie, przyspieszyć metabolizm i zwiększyć produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jeśli nie jesteś fanem ćwiczeń, spróbuj regularnie spacerować. Nawet krótki, 30-minutowy spacer może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Jest to jedno z rozwiązań, które proponuje PZU Zdrowie w swoich poradach dotyczących zdrowego stylu życia

Jazda na rowerze czy basen to również doskonałe sposoby na utrzymanie dobrej formy i poprawę samopoczucia. 

Jeśli nie masz motywacji do ćwiczeń samodzielnie, warto zainwestować w karnet do siłowni lub znaleźć zajęcia grupowe, które dodadzą Ci energii i pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

Sztuczne światło – alternatywa dla słońca

Jeśli brakuje Ci słońca, możesz spróbować skorzystać ze sztucznego światła. Na rynku dostępne są specjalne lampy, które imitują naturalne światło słoneczne. Regularne korzystanie z nich może pomóc w zwalczaniu objawów zimowej chandry.

Warto rozważyć inwestycję w lampy świetlówkowe lub lampę solną. Te urządzenia emitują światło zbliżone do naturalnego światła słonecznego, co może pomóc w poprawie nastroju i regulacji rytmu snu. Możesz je wykorzystywać rano, aby łatwiej wstać z łóżka, lub w ciągu dnia, aby podtrzymać dobry nastrój. To proste rozwiązanie, które przyniesie ulgę w zimowe dni.

Podsumowując, brak słońca w okresie zimowym nie jest łatwy do zniesienia, ale są sposoby, aby sobie z nim radzić. Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji witaminy D, regularnej aktywności fizycznej i korzystaniu z odpowiedniego sztucznego światła. W ten sposób zima stanie się dla Ciebie mniej męcząca, a Ty będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Zostaw komentarz