Wózki inwalidzkie elektryczne refundacja

Główne Wozek Scrubby Pcbl1220 Pcbl1420 [1]

Wózki elektryczne inwalidzkie to niezastąpione rozwiązanie, które umożliwia osobom z ograniczeniami ruchowymi większą niezależność i mobilność. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość uzyskania refundacji na zakup takiego wózka, co znacząco obniża koszty związane z jego nabyciem.

Kto może otrzymać refundację na wózki elektryczne inwalidzkie?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Refundacja na wózki elektryczne inwalidzkie jest dostępna dla osób, które z powodu swojego stanu zdrowia nie mogą korzystać z wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym. Kluczowe kryteria to niedowład obu kończyn dolnych oraz co najmniej jednej ręki, lub niedowład połowiczny. Te ograniczenia ruchowe sprawiają, że wózek elektryczny staje się dla nich jedynym realnym środkiem do samodzielnego poruszania się.Jak wysoka może być kwota refundacji na wózek elektryczny?

Kwota refundacji na zakup wózka elektrycznego może być znacząca, co jest ważnym aspektem dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje refundację do 5000 zł, co stanowi istotne wsparcie finansowe dla osób kwalifikujących się do otrzymania pomocy. Takie dofinansowanie znacznie obniża barierę finansową, umożliwiając dostęp do nowoczesnych i bardziej funkcjonalnych wózków elektrycznych.

Dodatkowo, program “Aktywny Samorząd” PFRON w roku 2023 oferuje jeszcze większe wsparcie finansowe. W ramach Zadania 1, możliwe jest uzyskanie dofinansowania do kwoty 17.600 zł. Co istotne, ta kwota może zostać zwiększona do sumy rekomendowanej przez eksperta PFRON, jednak nie więcej niż 27.500 zł. Ważne jest, by mieć na uwadze, że te kwoty mogą ulec zmianie w przyszłości. Ostateczna suma dofinansowania może być również zależna od całkowitej kwoty pozyskanego finansowania, co obejmuje zarówno środki od organizacji pozarządowych, jak i zbiórki publiczne. Dzięki temu, potencjalna suma dofinansowania może być znacznie wyższa, co stanowi dodatkowe wsparcie dla osób potrzebujących wózka elektrycznego.

Refundacja wózków elektrycznych inwalidzkich z Vital Med

Zapraszamy do kontaktu z Vital Med – internetowym sklepem medycznym, który posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze wsparcia osób niepełnosprawnych w uzyskaniu dofinansowania lub refundacji na wózek elektryczny. Vital Med oferuje profesjonalne doradztwo i pomoc w uzyskaniu refundacji, zarówno z NFZ, PFRON, jak i z fundacji czy organizacji porządku publicznego. Niezależnie od indywidualnych potrzeb i wymagań, Vital Med jest gotowy dostarczyć niezbędne informacje i wsparcie, aby ułatwić proces uzyskania dofinansowania na wózek elektryczny inwalidzki.

Obraz 1

Wysokość refundacji jest zależna od rodzaju wózków inwalidzkich

Wysokość refundacji na wózek inwalidzki elektryczny zależy od jego rodzaju i specyfikacji. Poniżej przedstawiono tabelę z różnymi typami wózków inwalidzkich oraz odpowiadającymi im kwotami refundacji. Te kwoty mogą być kluczowe dla osób rozważających zakup wózka, pomagając im w podejmowaniu decyzji finansowej. Dodatkowo, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania od PFRON, realizowanego przez MOPS/PCPR, które może wynosić do 150% wartości refundacji NFZ. Oznacza to, że dla niektórych rodzajów wózków, zwłaszcza tych specjalistycznych i elektrycznych, dostępne może być znaczne wsparcie finansowe, co jest szczególnie ważne dla osób z ograniczeniami ruchowymi, dla których wyspecjalizowane wózki mogą znacząco poprawić jakość życia.

KodOpisRefundacja NFZ
P.127Wózek inwalidzki standardowy dla dorosłych650 zł
P.127AWózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich, z systemem szybkiego montażu i demontażu kół, składany, dla dorosłych1700 zł
P.129.00.12Wózek inwalidzki aktywny o napędzie ręcznym, składany lub nie, z systemem szybkiego montażu i demontażu kół, możliwość regulacji środka ciężkości, możliwość jazdy w balansie na dwóch tylnych kołach, o masie z kołami do 12 kg4500 zł
P.129.00.16Wózek inwalidzki aktywny o napędzie ręcznym, składany lub nie, z systemem szybkiego montażu i demontażu kół, możliwość regulacji środka ciężkości, możliwość jazdy w balansie na dwóch tylnych kołach, o masie z kołami do 16 kg2000 zł
P.129A.01.10Wózek inwalidzki aktywny dla dzieci o napędzie ręcznym, składany lub nie, z systemem szybkiego montażu i demontażu kół, możliwość regulacji środka ciężkości, możliwość jazdy w balansie na dwóch tylnych kołach, o masie z kołami do 10 kg4500 zł
P.129A.01.12Wózek inwalidzki aktywny dla dzieci o napędzie ręcznym, składany lub nie, z systemem szybkiego montażu i demontażu kół, możliwość regulacji środka ciężkości, możliwość jazdy w balansie na dwóch tylnych kołach, o masie z kołami do 12 kg2000 zł
P.130.00Wózek inwalidzki specjalny o napędzie ręcznym jednostronnym dla dorosłych3000 zł
P.130A.00Wózek inwalidzki stabilizujący dla dorosłych2000 zł
P.130B.00Wózek inwalidzki spacerowy bierny dla dorosłych4000 zł
P.130C.00Wózek inwalidzki elektryczny dla dorosłych5000 zł
P.131.01Wózek inwalidzki spacerowy dla dzieci3000 zł
P.131A.01Wózek inwalidzki multipozycyjny dla dzieci3000 zł
P.131B.01Wózek inwalidzki elektryczny dla dzieci5000 zł

Warto zaznaczyć, że na wózki elektryczne inwalidzkie można uzyskać dodatkowe dofinansowanie w ramach programu “Aktywny Samorząd”.

Szerokie możliwości refundacji wózka elektrycznego

Wózki elektryczne inwalidzkie są nie tylko kluczowym narzędziem umożliwiającym osobom z ograniczeniami ruchowymi większą mobilność, ale także stanowią znaczące obciążenie finansowe. Na szczęście istnieje wiele możliwości refundacji tych urządzeń, niektóre z nich pozwalają nawet na pokrycie do 100% kosztów zakupu. Dzięki temu, osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny mogą znacząco odciążyć swój budżet, co w połączeniu z lepszym dostępem do środka transportu znacznie poprawia komfort życia. Vital Med, jako doświadczony dostawca wózków elektrycznych, oferuje wsparcie w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz pomoc w uzyskaniu jak najwyższej refundacji. Dzięki ich pomocy, proces pozyskania niezbędnych środków na zakup wózka staje się znacznie prostszy i efektywniejszy.

Obraz 2

Czy prywatny lekarz może wystawić zlecenie na wózek inwalidzki?

W kwestii wystawienia zlecenia na wózek inwalidzki, lekarz prowadzący prywatną praktykę również ma taką możliwość. Może to uczynić poprzez system Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W przypadku, gdy lekarz nie korzysta z systemu NFZ, powinien wypisać zlecenie na odpowiednim wzorze, opatrzyć je swoim podpisem i pieczątką, a następnie wydać pacjentowi. Z takim dokumentem osoba uprawniona do otrzymania wózka inwalidzkiego powinna udać się do odpowiedniego oddziału NFZ lub wysłać zlecenie drogą mailową, aby otrzymać Indywidualny Numer Zlecenia. Jest to istotny krok w procesie aplikowania o refundację lub dofinansowanie wózka inwalidzkiego, umożliwiający dalsze procedury związane z uzyskaniem niezbędnego sprzętu.

Wózki inwalidzkie elektryczne poprawiają komfort życia

Wózki inwalidzkie elektryczne stanowią znaczącą zmianę w życiu osób z ograniczeniami ruchowymi, oferując im większą niezależność i swobodę poruszania się. Dzięki refundacji wózków elektrycznych inwalidzkich, wiele osób, które wcześniej mogły być ograniczone do ręcznych wózków inwalidzkich lub zależne od pomocy innych, teraz zyskuje dostęp do bardziej zaawansowanych technologicznie i wygodniejszych rozwiązań. Wózki elektryczne nie tylko ułatwiają przemieszczanie się na większe odległości, ale także zmniejszają wysiłek fizyczny potrzebny do poruszania się, co ma kluczowe znaczenie dla osób z niedowładami lub innymi schorzeniami. Refundacja tych urządzeń znacząco obniża barierę finansową, co jest szczególnie istotne w kontekście poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Oferując im większą autonomię i komfort, wózki elektryczne przyczyniają się do poprawy ich samodzielności i ogólnego dobrostanu.

Zostaw komentarz