Ośrodek Reumatologiczny Śrem (1)
fot. M. Czubak
  • Home
  • Aktualności
  • Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie wysoko na liście certyfikowanych placówek służby zdrowia

Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie wysoko na liście certyfikowanych placówek służby zdrowia

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie uzyskał najwyższą ocenę pośród wielkopolskich placówek medycznych i otrzymał akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Co to oznacza dla placówki?


Berdychowski Kwiecien2 2024

W kontekście zagwarantowania wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych akredytacja jest uznawana za najbardziej rozpowszechnioną i skuteczną metodę na świecie. W dzisiejszych systemach opieki zdrowotnej pełni ona kluczową rolę w identyfikowaniu obszarów, które mają największy wpływ na jakość usług oraz bezpieczeństwo pacjentów.

W tych obszarach definiuje się mierzalne kryteria oceny dla różnych typów placówek zdrowotnych, takich jak szpitale, placówki lecznictwa otwartego czy instytucje opieki długoterminowej. Te kryteria, znane jako standardy akredytacyjne, są dynamiczne i podlegają regularnym modyfikacjom, dostosowując się do zmian w potrzebach i oczekiwaniach sektora zdrowia.

Dzięki temu spełniają one fundamentalne założenie akredytacji, czyli stałego motywowania placówek do osiągania optymalnego poziomu określonego przez standardy.

Szpital w Śremie obchodził Światowy Dzień Wcześniaka

Niezwykle cenny w systemie akredytacji jest fakt, że każda placówka, na przykład szpital, może przeprowadzać samoocenę, porównując swoje działania z przyjętymi wzorcami, czyli standardami akredytacyjnymi.

To samoocenianie umożliwia identyfikację własnych słabości, co z kolei stwarza możliwość opracowywania strategii doskonalenia wewnętrznych procesów. Dzięki temu akredytacja nie tylko stawia wysokie wymagania, ale także wspiera placówki w dążeniu do stałego doskonalenia i utrzymania najwyższych standardów.

Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie z akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

Taką niezależną akredytację przeprowadza Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W najnowszej przyznał akredytację 188 placówkom medycznym, a z naszego puntu widzenia cieszy fakt, że w Wielkopolsce najwyższą ocenę przyznano placówce w Śremie. Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie spełnił 91 proc. kryteriów. To znakomity wynik!

Wizytatorzy oceniali czystość, zagęszczenie sal oraz dostosowanie ich do liczby pacjentów, zgodnie z przyjętymi standardami akredytacyjnymi. Te normy uwzględniają nie tylko aspekty organizacyjne, ale także konieczność zapewnienia każdemu pacjentowi czystej bielizny pościelowej, koców i poduszek.

W zakresie kuchni analizowany był proces technologiczny przygotowania posiłków, przestrzeganie zasad dobrej praktyki żywieniowej oraz sanitarnej. Bezwzględnie sprawdzane są procedury związane z utrzymaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa w przypadku awarii oraz przerw w dostawach prądu, wody i ogrzewania.

Dodatkowo, w trakcie wizytacji, weryfikowano również sposób prowadzenia akt pacjentów. Wszystkie te aspekty są ściśle monitorowane i analizowane przez wizytatorów, aby zapewnić najwyższą jakość opieki i warunków pobytu pacjentów.

Akredytacja dla Wielkopolskiego Ośrodku Reumatologicznego w Śremie ważna jest do września 2026 roku. Co ciekawe nie jest to jedyna placówka ze Śremu. Także akredytację posiada śremski szpital – w zakresie działalności szpitala, a nie ośrodka reumatologicznego.

Co taka akredytacja oznacza dla placówek medycznych? Oprócz certyfikatu certyfikowane ośrodki mogą liczyć na większe pieniądze z NFZ.

70 lat Wielkopolskiego Ośrodka Reumatologicznego

18 listopada minionego roku Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie obchodził jubileusz 70-lecia istnienia. W dniu tego ważnego wydarzenia uhonorowano jego wieloletniego dyrektora – dra Wiesława Romanowskiego.

Wszystko zaczęło się w 1952 roku, kiedy w Śremie rodziła się kompleksowa reumatologia. To wówczas dr Hanna Dworakowska i prof. Wiktor Dega postanowili założyć ośrodek pod nazwą „Zakład Leczenia i Szkolenie Zawodowego Reumatyków”. Dziś, po 70 latach obiekt ten znany jest, jako Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie, renomowana placówka z uznaną pozycją na rynku medycznym.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Oferta Pracy Kierowcy

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]