|||

70 lat obchodzi Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny

Wszystko zaczęło się w 1952 roku, kiedy w Śremie rodziła się kompleksowa reumatologia. To wówczas dr Hanna Dworakowska i prof. Wiktor Dega postanowili założyć ośrodek pod nazwą „Zakład Leczenia i Szkolenie Zawodowego Reumatyków”. Dziś, po 70 latach obiekt ten znany jest, jako Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie, renomowana placówka z uznaną pozycją na rynku medycznym.

Oficjalne obchody tego istotnego ośrodka, którym od 2002 roku kieruje dr Wojciech Romanowski, a wcześniej m.in. jego ojciec, dr Wiesław Romanowski, miały miejsce w sali Muzeum Śremskiego, gdzie odbyła się gala podsumowująca dotychczasową działalność.Referentem był oczywiście zawsze profesjonalnie przygotowany dyrektor ośrodka, który wspominał początki jego istnienia, jak i przełomowe dla śremskiej reumatologii daty.

Do tych drugich należą:

  • 1952 r. – wprowadzenie krioterapii;
  • 1992 r. – uruchomienie oddziału dziennego w ośrodku;
  • 1993 r. – utworzenie Pracowni Reumatologii AWF w Poznaniu;
  • 1996 r. – uzyskanie Certyfikatu Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie;
  • 1997 r. – uruchomienie pracowni densytometrycznej.
fot. M. Czubak

Lata 2000 to już kolejne pasmo sukcesów i osiągnięć: uzyskanie certyfikatu ISO 9001:2000 na świadczenie usług reumatologicznych (2004 i 2015) czy zakończenie budowy i uruchomienie własnego bloku operacyjnego (2011) oraz uzyskanie certyfikatu akredytacyjnego Ministerstwa Zdrowia (2019).

Te wszystkie sukcesy nie byłyby możliwe bez doskonałej kadry, którą mamy w ośrodku – mówi Wojciech Romanowski. – To im należą się największe podziękowania – dodaje.

Dziś ośrodek w niczym nie przypomina placówki sprzed ponad pół wieku. Wraz z postępem medycyny i zapotrzebowaniem, ośrodek również musiał się adaptować do otaczającej go sytuacji. Każdorazowo jednak, ta placówka medyczna była i nadal jest bardzo wysoko oceniana nie tylko wśród pacjentów, ale i instytucji nadzorczych.

Zanim jednak odbyła się oficjalna gala z licznymi znamienitymi gośćmi ze środowiska medycznego, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej dr Wiesławowi Romanowskiemu. Odsłonięcia tablicy dokonał prof. Leszek Romanowski wraz z burmistrzem Śremu, Adamem Lewandowskim.

– Mój ojciec, chociaż nie pochodził z tych stron, miał trzy miłości. Oczywiście moją mamę, czyli swoją żonę, ten ośrodek oraz Śrem – tuż przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej mówił prof. Leszek Romanowski.