||

W Książu uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości Książ 2023 (93)
Książanie zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii/fot. D. Górna

W ubiegłym roku książanie „Maszerowali dla Niepodległej”. W tym roku z kolei uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości znów powróciły na ksiąski Rynek. Było uroczyste odśpiewanie hymnu, złożenie wiązanek i zniczy pod pomnikiem, wspólne pamiątkowe zdjęcie i… przepyszne rogale serwowane przez członków Ksiąskiego Klubu Seniora.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się, jak tradycja nakazuje, w sobotę, 11 listopada i rozpoczęły się od mszy św. za Ojczyznę, która została odprawiona w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wlkp.

Następnie mieszkańcy Książa i okolic, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu i szkół w towarzystwie orkiestry dętej, a także członkowie 19. Drużyny Harcerzy Czarne Stopy przemaszerowali na ksiąski Rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości, którą poprowadziła Mariola Kaźmierczak. – Dziś ważny dzień. Z dumą nośmy rozetki na piersi. Dzisiaj oddajmy hołd i cześć bohaterom – mówiła dyrektor ksiąskiego centrum kultury, która  zaprosiła wszystkich do wspólnego odśpiewania Hymnu Polski.Po hymnie głos zabrał burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak, który przypomniał wydarzenia sprzed 105 lat.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach I wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej. Mimo trwającej ponad 100 lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji, na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości

– wspominał burmistrz.

Po krótkim przemówieniu burmistrza delegacje złożyły wiązanki i znicze przy Pomniku Rozstrzelanych w 1939 roku na ksiąskim Rynku. Następnie Anita Szymanowska oraz Mariusz Śląski zaprosili na krótki recital „O wolności”, prezentujący najpopularniejsze polskie pieśni patriotyczne.

Na koniec uroczystości książanie zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii, upamiętniającej 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia nie zapomniano o Marcinach, którzy 11 listopada również mają swoje święto. Dopełnieniem była słodka niespodzianka przygotowana przez Ksiąski Klub Seniora. W sobotę zaserwowali smaczne rogale.

Zostaw komentarz