Wernisaż 30 Lat Galerii W Mosinie (15)
Wernisaż w Muzeum Śremskim cieszył się sporym zainteresowaniem/Fot. D. Górna

30 lat Galerii Sztuki w Mosinie – relacja z wernisażu w Muzeum Śremskim

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

 W niedzielę, 5 listopada w Muzeum Śremskim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pn. „30 lat Galerii Sztuki w Mosinie”. Wernisaż cieszył się dużym powodzeniem.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Aż miło patrzeć na fakt, że coraz więcej osób chętnie zagląda do Muzeum Śremskiego. Z pewnością w ostatnim czasie na to wpływ mają nowe wystawy stałe, które zachęcają do zajrzenia do budynku przy ul. Mickiewicza.

Nie należy także zapominać o tym, że w muzealnym akwarium odbywają się cykliczne wystawy artystów „z zewnątrz”. Tak też jest tym razem. Od niedzieli, 5 listopada można podziwiać wystawę pn. „30 lat Galerii Sztuki w Mosinie”.Jest to wystawa przeniesiona z mosińskiej Galerii Sztuki, która w tym roku obchodzi okrągły jubileusz. Na kartach historii czytamy: Galeria Miejska w Mosinie (od 1 czerwca 2018 r. Galeria Sztuki w Mosinie) usytuowana jest w atrakcyjnym turystycznie, zabytkowym budynku dawnej bóżnicy żydowskiej wybudowanej około 1876 roku. Swoje powstanie zawdzięcza inicjatywie dwóch artystów zamieszkałych w Mosinie i będących jednocześnie pedagogami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu – ówczesnemu prorektorowi uczelni prof. Bogdanowi Wegnerowi oraz prof. Jackowi Strzeleckiemu. Inicjatywa spotkała się z akceptacją władz miejskich oraz dyrektora Ośrodka Kultury i 7 maja 1993 roku profesor Bogdan Wegner zainaugurował otwarcie Galerii Miejskiej w Mosinie indywidualną wystawą malarstwa.

Wernisaż 30 Lat Galerii W Mosinie (34)
Wernisaż cieszył się sporym zainteresowaniem/Fot. D. Górna

W Muzeum Śremskim możemy podziwiać prace artystów związanych z Galerią Sztuki w Mosinie. Między innymi swe prace malarskie prezentuje prof. dr hab. Jacek Strzelecki. Artysta urodził się w 1959 r. w Gnieźnie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, które ukończył w 1978 roku z wyróżnieniem. W latach 1978–83 studiował na Wydziale Malarstwa w poznańskiej PWSSP. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Jana Świtki. Był także stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1984–85. Laureat konkursu im. Marii Dokowicz. Dwukrotnie nagradzany w konkursie malarstwa im. Jana Spychalskiego (wyróżnienie, II Nagroda). Po dyplomie został asystentem w macierzystej uczelni w pracowni prof. Jana Świtki. W ciągu następnych lat uzyskał kolejne stopnie naukowe, by w 1994 r. objąć prowadzenie I Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa w poznańskiej PWSSP. Obecnie profesor zwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i malarstwo monumentalne.

Wernisaż 30 Lat Galerii W Mosinie (8)
W Muzeum Śremskim swe prace malarskie prezentuje prof. dr hab. Jacek Strzelecki/Fot. D. Górna

W Muzeum Śremskim znajdziemy również rzeźby autorstwa Wiesława Koronowskiego. Artysta urodził się 12 lipca 1965r. W 1990r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby – otrzymał dyplom w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego. W 1998 r. uzyskał I ST. Kw. i objął stanowisko adiunkta w I Pracowni Rzeźby. Od 2004r. kierownik III Pracowni Rzeźby i Otoczenia w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W kwietniu 2014 roku odebrał nominację profesorską. W 2007 roku powołał do życia Brygady Pigmaliona i stał się ich samozwańczym przywódcą. Jest inicjatorem ogólnopolskiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Józefa Kopczyńskiego. Autor wielu wystaw w kraju i za granicą, twórca rozmaitych działań plastycznych oraz licznych realizacji pomnikowych.

Wernisaż 30 Lat Galerii W Mosinie (28)
Fot. D. Górna

W przestrzeniach muzeum swe prace prezentuje również Adam Gillert, artysta urodzony w 1989 w Poznaniu. Studiował w Poznaniu na Akademii Sztuk Pięknych / Uniwersytecie Artystycznym (obecnie im. Magdaleny Abakanowicz) w latach 2008 – 2014. Dyplomy magistra sztuki obronił w 2013 w II Pracowni Grafiki – Serigrafii prof. Mirosława Pawłowskiego, specjalność grafika warsztatowa, następnie po równoległych studiach II. stopnia na Wydziale Malarstwa i Rysunku w XI Pracowni Malarstwa prof. Marka Przybyła. W latach 2016-2019 realizował studia doktoranckie na WMiR UAP. Obrona pracy doktorskiej połączona z wystawą Ciągłość (de)konstrukcji – 2021 . Od 2016 współpracuje z prof. Jackiem Strzeleckim – kierownikiem Pracowni Rysunku I Katedry Rysunku WMiR w roli asystenta, od 2022 w roli adiunkta. Brał udział w szeregu wystaw autorskich oraz zbiorowych, krajowych i zagranicznych, oraz otrzymywał wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach artystycznych.

Zostaw komentarz