||||

Społeczność szkoły w Dąbrowie celebrowała Dia de los Muertos

Dia De Los Muertos Sp W Dabrowie 84 1
Uczniowie dąbrowskiej szkoły wraz z nauczycielami celebrowali Dia de los Muertos, czyli meksykański Dzień Zmarłychfot. D. Górna

Nowy tydzień społeczność szkoły podstawowej w Dąbrowie rozpoczęła z przytupem! W poniedziałek, 30 października uczniowie wraz z nauczycielami celebrowali Dia de los Muertos, czyli meksykański Dzień Zmarłych.


VW_Berdychowski_400_150(1)

W Polsce uroczyście obchodzimy dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. W Meksyku natomiast obchodzony jest Dia de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych, który de facto celebrowany jest przez dwa dni. Bowiem 1 listopada wspominane są zmarłe dzieci, 2 listopada natomiast dorośli. I właśnie Dia de los Muertos stał się tematem przewodnim niezwykłej lekcji geografii i kultury w dąbrowskiej szkole.

Dia De Los Muertos Sp W Dabrowie 47
Dziewczynki inspirowały się La Catriną/fot. D. Górna

Tego dnia większość uczniów przebrała się. Dziewczynki inspirowały się La Catriną, czyli swego rodzaju Królową Śmierci. Chłopcy natomiast przebrali się za charakterystycznych dla tego regionu muzyków w sombrero, czyli  Mariachi. W tym stroju także wystąpił dyrektor dąbrowskiej szkoły. Do wspólnej zabawy dołączyli również nauczyciele. A sam pomysł, by nieco meksykańskiej kultury przenieść do polskiej szkoły, wypłynął od jednej z mam – Julity Majsner. Pomysł podchwyciła nauczycielka — Hanna Kaczmarek, która zaangażowała społeczność szkolną do wspólnej zabawy.Buenos dias. Witam wszystkim w nietypowym, ale bardzo pięknym dniu, którym rozpoczniemy cykliczne spotkania z obchodami Święta Zmarłych, celebrowanymi w różnych zakątkach świata. Chcemy pokazać wam, jak się ten dzień świętuje w różnych krajach. Dziękuję wszystkim za to, że zaangażowaliście się do wspólnej zabawy. Fantastycznie wyglądacie! Brawa dla was

– mówił dyrektor Marcin Szydłowski.
Dia De Los Muertos Sp W Dabrowie 2
Meksykański ołtarz, powinien mieć siedem schodków/fot. D. Górna

Wspólna lekcja, dotycząca Dia de los Muertos, odbyła się w sali gimnastycznej. W sali także powstał wyjątkowy meksykański ołtarz, który, jak się dowiedzieliśmy, powinien mieć siedem schodków. – Tyle właśnie poziomów powinna przejść dusza, by zostać zbawiona. Bardziej ortodoksyjni Meksykanie wiedzą dokładnie, co powinno znaleźć się na każdym z poziomów. Na pierwszym – obrazek świętego albo Matki Boskiej z Gwadelupy. Drugi – jest dla dusz w czyśćcu. Na trzecim stawia się sól. Na czwartym – chleb pan de muerto. Na piątym – jedzenie i owoce. Na szóstym – zdjęcie zmarłego. Na siódmym – krzyż ustawiony ze świec lub usypany z kwiatów, soli lub popiołu – tłumaczyła jedna z uczennic.

Dia De Los Muertos Sp W Dabrowie 65
fot. D. Górna

Wyjątkową lekcję poprowadziły Zosia, Amelka i Julka. Uczennice wytłumaczyły zgromadzonym, dlaczego podczas meksykańskiego Święta Zmarłych ważne są kwiaty – aksamitki oraz jaką rolę pełni kadzidło. Przedstawiły także najważniejsze symbole Dia de los Muertos, takie jak: pan de Muerto (chleb zmarłego), calaveras (cukrowe czaszki), papel picado (cienka bibułka) czy zdjęcia zmarłych, które ustawiane są na ołtarzu obok wody, słodkich napojów, owoców i słodyczy.

Dopełnieniem wydarzenia były wspólne zdjęcia, parada na boisku oraz próbowanie meksykańskich smakołyków.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz