|||

Śremscy seniorzy już wiedzą, jak być bezpiecznym na drodze – XIX spotkanie z Ekspertami Dobrego Życia

Img 20231024 133928
XIX spotkanie z cyklu Eksperci Dobrego Życia/ fot. W. Kaptur

Seniorzy i seniorki z gminy Śrem wzięli udział w XIX spotkaniu z cyklu Eksperci Dobrego Życia. Dowiedzieli się wiele na temat swojego bezpieczeństwa na drodze oraz otrzymali specjalne książeczki i odblaski.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Spotkanie Ekspertów Dobrego Życia odbyło się we wtorek (24 października) w południe w sali Kinoteatru Słonko w Śremie. W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski” omówiono bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Seniorzy z uwagą słuchali prowadzących spotkanie.

Wszystkich uczestników oficjalnie powitali asp. sztab. Krzysztof Tomaszewski oraz Joanna Ratajczak, koordynator ds. polityki senioralnej w Śremie. Następnie na scenę zaproszono Bartosza Żeleźnego, zastępcę burmistrza i przewodniczącego rady programu ,,Bezpieczne Miasto’’. Img 20231024 120732 Burst02 1
fot. W. Kaptur

Spotykamy się dzisiaj nie bez powodu. Rozpoczęła się jesień. Wszyscy poruszamy się ulicami, drogami. Nie tylko po mieście, ale także po terenach wiejskich. Często i gęsto spotykamy się z taką sytuacją, że albo my, jadąc samochodem, nie widzimy osoby idącej na spacer czy jadącej rowerem. Albo właśnie my jesteśmy taką osobą, która nie jest widoczna przez kierowcę samochodu. 

– mówił zastępca burmistrza, Bartosz Żeleźny.

Asp. sztab. Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przedstawiła wiele ciekawych informacji i statystyk dot. wypadków. Jednymi z głównych przyczyn wypadków na drogach są m.in. niedostosowanie prędkości do warunków czy nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu lub nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Wyjaśniła również, jak bardzo ważna jest dobra ocena sytuacji i szybka reakcja. Zwrócono także uwagę na pieszych, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu. Asp. sztab. Izabela Czerwińska zadała trzy ważne pytania, które każdy pieszy powinien sobie zadać, zanim wejdzie na jezdnię:

  1. W jakiej jestem kondycji?
  2. Czy mam wystarczająco czasu?
  3. Czy jestem widoczny dla kierowcy?

Natomiast Maciej Bednik — specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Automobilklubu Wielkopolskiego szczególnie podkreślił, jak ważne dla kierowcy i pasażerów są pasy. Podzielił się również z seniorami tym, że im większy mamy komfort jazdy, tym bardziej stajemy się nieostrożni, np. w zimę większość z nas jest ostrożna wobec panujących warunków atmosferycznych, ale już niekoniecznie tak jest kiedy mamy ,,piękną drogę’’. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli również parę filmów i spotów przedstawiających nieodpowiedzialność kierowców i ich skutki. 

Kom. Michał Kasprzak z Komendy Powiatowej Policji w Śremie przedstawił lokalną statystykę dot. zdarzeń drogowych oraz przybliżył sytuację jazdy na rowerze. Każdy z nas powinien zawsze na siebie uważać! Po zakończonym spotkaniu rozdano seniorom poradniki oraz odblaski, które będą mogli założyć przy następnym wyjściu z domu. 

Zostaw komentarz