SP2 Śrem
fot. D. Górna

Blisko 2,5 mln zł na ratowanie zabytków w powiecie śremskim

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to program, który wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. Jego 2. edycja się zakończyła i podobnie jak w 1. edycji, znów na liście z dofinansowaniem znajdują się samorządy z terenu powiatu śremskiego.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Na blisko 2,5 mln zł dotacji z rządowego programu ratowania zabytków mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego z terenu powiatu śremskiego. W drugim naborze z takiej opcji wsparcia remontu zabytków skorzystają wszystkie JST, razem z samym powiatem śremskim.

Najwięcej środków przypadnie w udziale gminie Książ Wielkopolski, która otrzyma równe 960 tys. zł. W dalszej kolejności mamy gminę Dolsk (441 tys. zł) oraz gminę Śrem (równe 400 tys. zł).Najmniejsza z naszych gmin, a więc gmina Brodnica może liczyć na dofinansowanie w wysokości 397 194,00 zł, a powiat śremski 294 000,00 zł.

Niektóre z JST środki te dzielą na kilka przedsięwzięć, a inne jak np. śremski czy ksiąski samorząd w całości zamierzają je wydać na jedno zadanie.

Blisko 6 milionów na zabytki w powiecie śremskim. Znaczna ich część trafi na kościoły

Kto, ile i na co przeznaczyć pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków?

Zacznijmy od samorządu Książa Wielkopolskiego, który otrzymał największą transzę. Ksiąski magistrat całość przeznaczy na renowację elewacji budynku zabytkowego dworu w Chrząstowie, który aktualnie przeznaczony jest na cele oświatowe.

Gmina Dolsk również całą dotację wyda na jedno przedsięwzięcie – remont dachu i termomodernizację budynku w Mszczyczynie.

Śrem całość przeznaczy na szkołę podstawową nr 2. Dzięki tym środkom w wysokości 400 tys. zł samorząd będzie mógł odrestaurować elewację budynku.

Po dwa zadania będą realizowały samorządy Brodnica oraz powiatu śremskiego. Ten pierwszy za kwotę 137 200,00 zł będzie realizował kolejny etap prac konserwatorskich w kościele w Żabnie. Pozostałą część z kwoty niespełna 400 tys. zł gmina Brodnica przeznaczy na modernizację zabytkowego budynku starej szkoły podstawowej w Brodnicy, gdzie obecni mieści się Biblioteka Publiczna w Brodnicy.

Powiat śremski z kolei środki rozdysponuje pomiędzy Grzybnem i Śremem. Tutaj podzielono po równo: po 147 tys. zł na przedsięwzięcie. W Grzybnie będzie miał miejsce remont budynku dworu, a w Śremie modernizacja wejścia głównego do siedziby władz starostwa powiatowego w Śremie.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]