|||||

Blisko 6 milionów na zabytki w powiecie śremskim. Znaczna ich część trafi na kościoły

Kościół należący do Parafia Świętego Michała Archanioła Chwałkowo Kościelne
Parafia Świętego Michała Archanioła Chwałkowo Kościelne za te środki wyremontuje m.in. witraże / fot. fb.com/Parafia Świętego Michała Archanioła Chwałkowo Kościelne

Wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu śremskiego, jak i sam powiat śremski, na ratowanie zabytków otrzymają około 6 mln złotych.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zdecydowana większość dotacji na ratowanie zabytków, jakie otrzymają jednostki samorządu terytorialnego z terenu powiatu śremskiego, przeznaczona jest na ratowanie mienia kościelnego. To aż sześć na dziewięć przypadków w naszym powiecie.

Do gminy Brodnica wpłyną dotacje na trzy renowacje, tyle samo trafi na teren gminy Książ Wielkopolski. Gmina Dolsk, Śrem oraz powiat śremski otrzymają środki na jeden z wniosków każda z nich.Prawie milion na jeden kościół, a niemal pół miliona na organy

Największą kwotowo dotację dla jednego przedsięwzięcia spłynie do gminy Dolsk. Tam przeznaczono blisko 1 mln złotych na gruntowny remont dachu XV-wiecznego kościoła parafialnego – farnego pw. Św. Michała Archanioła w Dolsku.

Niemal połowę tej kwoty przeznaczone będzie na inne zadanie realizowane w gminie Brodnica. Tam, a konkretnie w Żabnie 480 tys. złotych zostanie wydane na konserwację kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Żabnie z 1789 r. Będą to prace realizowane w obrębie wieży kościelnej. Jest to pierwszy etap prac konserwatorskich.

Rodzice bronią dobrego imienia szkoły. Napisali list otwarty

Parafia w Mchach otrzyma kwotę w wysokości 467 tys. zł z przeznaczeniem na renowację zabytkowych organów piszczałkowych z 1892 r. oraz konserwację prospektu organowego i balustrady w Kościele pw. św. Marcina Biskupa.

W tym kościele w Mchach zostaną wykonane prace renowacyjne renowacyjne organów i inne / fot. Czytelnik TZŚ

Liceum Ogólnokształcące w Śremie wymieni parkiet, a „dwójka” doczeka się nowego dachu

Jedyne niekościelne dotacje dla naszego powiatu w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków związane są z budynkami publicznymi, konkretnie ze szkołami lub przedszkolami.

Gmina Śrem otrzyma 880 tys. zł na modernizację dachu Szkoły Podstawowej nr 2 w Śremie. Z kolei powiat śremski dostanie z programu 666 tys. zł. Te środki zostaną przeznaczone na modernizację dachu oraz wymianę parkietu w zabytkowych budynkach LO w Śremie.

Celebrowali 164-lecie liceum ogólnokształcącego w Śremie

Z kolei 490 tys. zł z tego programu otrzyma również gmina Brodnica. Pieniądze te przeznaczone są na modernizację zabytkowego budynku wraz z ogrodzeniem byłej szkoły podstawowej w Żabnie, obecnie pełniącego funkcję przedszkola.

Mniejsze kwoty również trafią do kościołów

Do kompletu brakuje jeszcze wyliczeń, które zamykają się w kwotach poniżej 400 tys. zł. Tutaj mamy trzy zadania o łącznej wartości blisko 800 tys. zł. Ponad pół mln z tej kwoty trafi do gminy Książ Wielkopolski.

362 tys. zł na renowację wieży kościelnej wraz z wymianą pokrycia dachowego w Kościele Parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Chwałkowie Kościelnym i 146 tys. zł na konserwację oraz restaurację witraży w nawie głównej wraz z oszkleniami ochronnymi w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Książu Wlkp.

Z kolei 288 tys. zł zasili kasę w gminie Brodnica – z przeznaczeniem na renowację organów w kościele pw. św. Katarzyny w Brodnicy.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz