Laptopy wkrótce trafią do uczniów klas czwartych z powiatu śremskiego
Wszystkie cztery gminy powiatu śremskiego podpisały umowy z Ministerstwem Cyfryzacji na dostawę laptopów dla uczniów klas czwartych w ramach rządowego programu „Laptop dla ucznia”. Sprzęt powinien wkrótce trafić do dzieci.
- Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa wsparcia dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych.
- Każdy uczeń IV klasy otrzyma bezpłatny laptop, a obecnie sprzęt trafia do urzędów i szkół, gdzie rodzice podpisują umowy z organem prowadzącym.
- Istnieją dwa rodzaje umów: przekazania na własność lub użyczenia.
- Uczeń może posiadać tylko jeden laptop finansowany ze środków publicznych.
- Sprzęt będzie objęty 36-miesięczną gwarancją i nie może być sprzedawany ani oddawany osobom trzecim.
- W sumie w całym kraju przekazanych zostanie 394 346 laptopów za kwotę ponad 1 miliarda 149 milionów złotych.
Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostaną uczniowie szkół publicznych i niepublicznych.
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią:
Z informacji przekazanych przez urzędy gmin powiatu śremskiego wynika, że wszystkie podpisały stosowne umowy z Ministerstwem Cyfryzacji na przyjęcie laptopów. Do uczniów z gminy Śrem trafią 434 sztuki. Gmina Brodnica podpisała umowę na sprzęt dla 58 uczniów. W gminie Dolsk umowa dotyczy 43 sztuk a w gminie Książ – 75.
Reklama
Procedury przekazywania laptopów dla czwartoklasistów: umowy i model sprzętu
Aktualnie sprzęt trafia do urzędów (np. gmina Książ) lub bezpośrednio do szkół (np. gmina Śrem). I dalej będzie dysponowany do uczniów. Aby laptopy trafiły do rąk czwartoklasistów, rodzice lub opiekunowie prawni muszą podpisać umowę z organem prowadzącym szkołę lub reprezentantem, którym jest dyrektor szkoły. W tej sprawie będą kontaktować się odpowiednie organy.
Z informacji przekazanej przez ministerstwo wynika, że są dwa typy takich umów: przekazania na własność lub użyczenia (wówczas laptop jest własnością organu prowadzącego szkołę).
Umowę użyczenia można zawrzeć maksymalnie na pięć lat. Strony mogą ją rozwiązać przed upływem tego terminu z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Po tym terminie rodzice ucznia będą musieli zwrócić sprzęt organowi prowadzącemu szkołę.
W przypadku umowy o przekazaniu laptopów na własność, rodzice przez pięć lat nie będą mogli sprzedać sprzętu, wynająć go, ani przekazać do użytkowania osobom trzecim. Później będą mogli dysponować laptopami w dowolny sposób.
Decyzję o tym, którą umowę wybrać, podejmuje rodzic. Wydanie laptopa rodzicowi lub opiekunowi prawnemu nastąpi po podpisaniu wybranego rodzaju umowy i na podstawie protokołu z przekazania sprzętu.
Co ważne, jeśli uczeń posiada już sprzęt przekazany w ramach innego programu (np. w ramach programu dla dzieci byłych pracowników PGR), będzie mógł zdecydować, który sprzęt będzie wykorzystywał. Uczeń będzie mógł posiadać tylko jeden laptop zakupiony z programów finansowanych ze środków publicznych. Sprzęt, z którego uczeń zrezygnuje, wróci do donatora sprzętu, a ten będzie mógł zdecydować o jego dalszym wykorzystaniu.
Do uczniów z naszego regionu trafi model Acer TravelMate P2 TMP215-54. Warto zaznaczyć, że za dostawę sprzętu do urzędów i szkół odpowiadają różne firmy, które zostały wybrane w drodze przetargu, bowiem zakupy zostały zorganizowane centralnie przez Ministerstwo Cyfryzacji. Laptop będzie objęty 36-miesięczną gwarancją. W celu zgłoszenia komputera do naprawy gwarancyjnej trzeba będzie skontaktować się z serwisem Acer (przez formularz on-line lub telefonicznie – 22 209 89 88).
Przypomnijmy, że laptopa nie będzie można sprzedać ani oddać w użytkowanie osobom trzecim. Nie wolno także usuwać z niego wzorów graficznych, oznaczeń (logo), symboli, naklejek (licencji). W umowie jest też zapis, mówiący o tym, że trzeba okazać laptopa w siedzibie szkoły, gdy zajdzie taka potrzeba.
W sumie w całym kraju przekazanych zostanie 394 346 laptopów za kwotę ponad 1mld 149 mln zł.