children, win, success
Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych/fot. pixabay
  • Home
  • Aktualności
  • Laptopy wkrótce trafią do uczniów klas czwartych z powiatu śremskiego

Laptopy wkrótce trafią do uczniów klas czwartych z powiatu śremskiego

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wszystkie cztery gminy powiatu śremskiego podpisały umowy z Ministerstwem Cyfryzacji na dostawę laptopów dla uczniów klas czwartych w ramach rządowego programu „Laptop dla ucznia”. Sprzęt powinien wkrótce trafić do dzieci.


Berdychowski Kwiecien2 2024

  • Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa wsparcia dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych.
  • Każdy uczeń IV klasy otrzyma bezpłatny laptop, a obecnie sprzęt trafia do urzędów i szkół, gdzie rodzice podpisują umowy z organem prowadzącym.
  • Istnieją dwa rodzaje umów: przekazania na własność lub użyczenia.
  • Uczeń może posiadać tylko jeden laptop finansowany ze środków publicznych.
  • Sprzęt będzie objęty 36-miesięczną gwarancją i nie może być sprzedawany ani oddawany osobom trzecim.
  • W sumie w całym kraju przekazanych zostanie 394 346 laptopów za kwotę ponad 1 miliarda 149 milionów złotych.

Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostaną uczniowie szkół publicznych i niepublicznych.

Z informacji przekazanych przez urzędy gmin powiatu śremskiego wynika, że wszystkie podpisały stosowne umowy z Ministerstwem Cyfryzacji na przyjęcie laptopów. Do uczniów z gminy Śrem trafią 434 sztuki. Gmina Brodnica podpisała umowę na sprzęt dla 58 uczniów. W gminie Dolsk umowa dotyczy 43 sztuk a w gminie Książ – 75.Procedury przekazywania laptopów dla czwartoklasistów: umowy i model sprzętu

Aktualnie sprzęt trafia do urzędów (np. gmina Książ) lub bezpośrednio do szkół (np. gmina Śrem). I dalej będzie dysponowany do uczniów. Aby laptopy trafiły do rąk czwartoklasistów, rodzice lub opiekunowie prawni muszą podpisać umowę z organem prowadzącym szkołę lub reprezentantem, którym jest dyrektor szkoły. W tej sprawie będą kontaktować się odpowiednie organy.

Z informacji przekazanej przez ministerstwo wynika, że są dwa typy takich umów: przekazania na własność lub użyczenia (wówczas laptop jest własnością organu prowadzącego szkołę).

Umowę użyczenia można zawrzeć maksymalnie na pięć lat.  Strony mogą ją rozwiązać przed upływem tego terminu z 30-dniowym okresem wypowiedzenia.  Po tym terminie rodzice ucznia będą musieli zwrócić sprzęt organowi prowadzącemu szkołę.

W przypadku umowy o przekazaniu laptopów na własność, rodzice przez pięć lat nie będą mogli sprzedać sprzętu, wynająć go, ani przekazać do użytkowania osobom trzecim. Później będą mogli dysponować laptopami w dowolny sposób.

Decyzję o tym, którą umowę wybrać, podejmuje rodzic. Wydanie laptopa rodzicowi lub opiekunowi prawnemu nastąpi po podpisaniu wybranego rodzaju umowy i na podstawie protokołu z przekazania sprzętu.

Co ważne, jeśli uczeń posiada już sprzęt przekazany w ramach innego programu (np. w ramach programu dla dzieci byłych pracowników PGR), będzie mógł zdecydować, który sprzęt będzie wykorzystywał. Uczeń będzie mógł posiadać tylko jeden laptop zakupiony z programów finansowanych ze środków publicznych. Sprzęt, z którego uczeń zrezygnuje, wróci do donatora sprzętu, a ten będzie mógł zdecydować o jego dalszym wykorzystaniu.

Do uczniów z naszego regionu trafi model Acer TravelMate P2 TMP215-54. Warto zaznaczyć, że za dostawę sprzętu do urzędów i szkół odpowiadają różne firmy, które zostały wybrane w drodze przetargu, bowiem zakupy zostały zorganizowane centralnie przez Ministerstwo Cyfryzacji. Laptop będzie objęty 36-miesięczną gwarancją. W celu zgłoszenia komputera do naprawy gwarancyjnej trzeba będzie skontaktować się z serwisem Acer (przez formularz on-line lub telefonicznie – 22 209 89 88).

Przypomnijmy, że laptopa nie będzie można sprzedać ani oddać w użytkowanie osobom trzecim. Nie wolno także usuwać z niego wzorów graficznych, oznaczeń (logo), symboli, naklejek (licencji). W umowie jest też zapis, mówiący o tym, że trzeba okazać laptopa w siedzibie szkoły, gdy zajdzie taka potrzeba.

W sumie w całym kraju przekazanych zostanie 394 346 laptopów za kwotę ponad 1mld 149 mln zł.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]