|||||

Michał Kołodziejczak liderem listy. Lewandowski z ostatnim miejscem i kto jeszcze z powiatu startuje do parlamentu?

mężczyzna w czapce i kurtce stojący pred budynkiem sądu rejonowego
Michał Kołodziejczak w 2021 roku stanął przed śremskim sądem. Teraz będzie walczył o głosy śremian w wyborach parlamentarnych / fot. arch. red.

Przedstawialiśmy już sylwetkę liderki Konfederacji do sejmu z naszego okręgu, tym razem przyszedł czas na „jedynkę” Koalicji Obywatelskiej. O głosy m.in. mieszkańców powiatu śremskiego będzie walczył Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Na liście są też dwa nazwiska z powiatu śremskiego.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zaskakujące doniesienia z dzisiejszej konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej. Tam ujawniono kolejne nazwiska na listach Koalicji Obywatelskiej do sejmu. Jedynką w okręgu konińskim, czyli w okręgu z którego mieszkańcy powiatu śremskiego wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu polskiego, został lider AgroUnii – Michał Kołodziejczak.

Chce całkowitego zakazu aborcji i będzie „jedynką” Konfederacji w naszym okręgu

Zaskoczenie jest spore, bo jeszcze niedawno AgroUnia zbierała podpisy pod swoją listą do sejmu. Miejsce na liście dla lidera AU też zaskakuje – zajął 1. miejsce posła Tomasza Nowaka, który ma startować z nr. 2.

Sylwetki Michała Kołodziejczaka nikomu przedstawiać nie trzeba. Swego czasu lider AgroUnii określany był młodym Lepperem, a to za sprawą jego stawiennictwa się za polskim rolnictwem. Jego walka o polską wieś i dobrobyt rolnika zaprowadziły go przed sąd.

Michał Kołodziejczak na Ziemi Śremskiej trafił przed sąd

AgroUnia ma silne struktury na terenie powiatu śremskiego oraz średzkiego. Nasi rolnicy zrzeszeni w AU dali o sobie znać podczas wielu protestów, które AU organizowała. Sam Kołodziejczak kilkukrotnie gościł także na terenie powiatu śremskiego. Jedna z jego wizyt zakończyła się sądową sprawą, którą komendant śremskiej policji, Sławomir Jądrzak, wytoczył Kołodziejczakowi za blokowanie drogi pod Nochowem w dniu 1 marca 2020 roku.

W niedzielę 1 marca 2020 roku po godzinie 16.00 na drodze wojewódzkiej 432 Śrem – Leszno w Nochowie doszło do blokady drogi w obu kierunkach. Zablokowali ją rolnicy, działacze oraz sympatycy ArgoUnii. To ich wyraz sprzeciwu przeciwko – jak mówili wówczas blokujący trasę – podwójnym standardom w walce z ASF. – Z jednej strony powiatowy lekarz weterynarii straszy zamykaniem gospodarstw rolników, a z drugiej nic nie robi, aby truchło potrąconego od piątku dzika zabezpieczyć, żeby zwierzyna leśna i ptactwo nie rozgrzebywały padliny – mówili pikietujący.

Poseł Tomasz Nowak w Śremie. Odpowiadał na pytania dziennikarzy

Rok później przed Sądem Rejonowym w Śremie zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd Rejonowy w Śremie uniewinnił Kołodziejczaka od zarzutu, jaki stawiała mu policja w Śremie. – Sąd nie miał wątpliwości. Interes społeczny był ponad prawem, ruchem drogowym i wszystkim innym. Działanie rolników zostało uzasadnione (…) i zostało nazwane słusznym – lider AgroUnii komentował wyrok.

Śremianie na listach do Sejmu

Poznaliśmy również nazwiska pozostały osób wraz z numerami, które im przypisano. Na „naszej” liście znajdują się również nazwiska mieszkańców powiatu, którzy zdecydowali się na start w nadchodzących wyborach.

Lewandowski pójdzie do Sejmu?

Potwierdziły się informacje, o których pisaliśmy przed kilkoma tygodniami. Krzysztof Lewandowski pójdzie do sejmu z 18 miejsca, a 10 pozycję na liście przypisano do brodniczanki, Beaty Sarnowskiej-Czajki. Mieszkanka gminy Brodnica w 2018 roku ubiegała się o mandat radnej rady powiatu śremskiego. Wówczas zdobyła ona najwięcej głosów ze swojej listy (287 głosów), jednak nie pozwoliło jej to na otrzymanie mandatu w radzie powiatu śremskiego.

Może w przypadku wyborów do parlamentu będzie inaczej? Życzymy tego obojgu kandydatom z terenu naszego powiatu śremskiego.

Jak wygląda lista KO do sejmu z okręgu wyborczego nr 37?

Ogłoszenie Kołodziejczaka „jedynką” i ujawnienie nazwisk zostało ogłoszone na 60 dni przed wyborami.

W naszym okręgu do zdobycia jest 9 mandatów poselskich.

W skład okręgu wchodzi dziewięć powiatów i z każdego startować będzie po dwóch kandydatów (z małymi wyjątkami). Koalicja Obywatelska stawia sobie za cel zdobycie trzech mandatów. Przez dwie ostatnie kadencje wprowadzała po dwóch posłów (z Konina i Gniezna).

Lista Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 37 (Konin):

 1. Michał Kołodziejczak (AgroUnia),
 2. Tomasz Nowak (Konin),
 3. Inez Niszczak-Sieradzka (Września),
 4. Piotr Gruszczyński (Gniezno),
 5. Agnieszka Politańska (Koło),
 6. Piotr Rybarski (Turek),
 7. Ernest Iwańczuk (Środa Wlkp.),
 8. Agata Rezgui (Gniezno),
 9. Ryszard Pilarski (Słupca),
 10. Beata Sarnowska-Czajka (Śrem),
 11. Marek Przyjemski (Września),
 12. Katarzyna Hamiga (Koło),
 13. Marek Lisiecki (Gniezno),
 14. Anna Nowak (Konin),
 15. Dariusz Młynarczyk (Turek),
 16. Paulina Kaczmarek (Środa Wlkp.),
 17. Marek Ejma (Konin),
 18. Krzysztof Lewandowski (Śrem).

Zostaw komentarz