||

Milionerów w powiecie śremskim coraz mniej…

mężczyzna w garniturze pozujący do zdjęcia na tle rollupu KAS
Rafał Kołodziejczak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie / fot. J. Zalewski

W rocznych zeznaniach podatkowych za 2022 rok dochód do opodatkowania powyżej jednego miliona złotych wykazało 56 podatników, rozliczających się w śremskim Urzędzie Skarbowym. To o dwudziestu milionerów mniej niż w 2021 roku. Wówczas do opodatkowania swoje dochody powyżej miliona złotych zgłosiło aż 76 milionerów.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Dzięki uprzejmości Rafała Kołodziejczaka, naczelnika Urzędu Skarbowego w Śremie, który swój urząd pełni dopiero od 1 lipca br., znamy już roczne rozliczenia podatników z dochodów, jakie osiągnęli w 2022 roku. Zacznijmy od tych, którzy zarobili najwięcej, czyli od podatników, którzy wykazali w swoich zeznaniach podatkowych dochód przekraczający milion złotych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie na emeryturze

Liczba milionerów w naszym powiecie w ostatnich latach rosła wręcz lawinowo. O ile w rocznych zeznaniach podatkowych za 2018 rok dochód do opodatkowania powyżej jednego miliona złotych wykazało 46 podatników z naszego powiatu, to w następnym roku ich liczba wzrosła nieznacznie, bo tylko o jednego więcej. Ale już rok 2020, mimo pandemii i związanego z nią lockdownu, wykazał się imponującą liczbą 61 milionerów. Kolejny rok – 2021 – to kolejny znaczący wzrost osób, które osiągnęły dochody przekraczające jeden milion złotych. Ich liczba wzrosła do 76. Rok temu, sporządzając doroczną analizę zeznań podatkowych, pytaliśmy na łamach Tygodnia, kiedy przekroczymy setkę. Otóż okazuje się, że nieprędko, bo ilość podatników rozliczających się w naszym Urzędzie Skarbowym za rok ubiegły znacząco spadła. Spytaliśmy naczelnika urzędu, skąd ta zmiana? Czy oznacza ona, że drastycznie spadły dochody naszych krezusów finansowych czy też może wybrali inny urząd do rozliczenia się z dochodu i tam zapłacili swoje należne podatki?Przyczyn zapewne jest kilka. Myślę, że głównym czynnikiem  może być obecna sytuacja gospodarcza w kraju no i to co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Mogą to być również inne przyczyny, takie jak zmiana właściwości urzędu, wybór innej formy opodatkowania, zmiana formy prawnej przedsiębiorstwa czy też inwestycje w firmie, które często pochłaniają znaczną część dochodu przedsiębiorcy

– stwierdził Rafał Kołodziejczak

Kończąc ten wątek, dodajmy dla porządku, że podobnie jak w latach ubiegłych, nasi milionerzy rozliczając się z fiskusem za 2022 rok, najchętniej korzystali z możliwości jakie daje PIT-36L, a więc z podatku liniowego. Skorzystało z tej formy 53 milionerów. Za pomocą podatku liniowego rozliczają się osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, płacąc 19 procentowy podatek.  Z tej możliwości rozliczenia się z fiskusem skorzystało łącznie w naszym powiecie 815 osób, a podatek należny z tego typu zeznań wyniósł łącznie 48 milionów 296 tysięcy 872 złote.

Kolejnych trzech milionerów rozliczyło się w naszym US, składając swoje zeznania na formularzu PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Za pomocą PIT-38 rozliczający się ze swoich dochodów wykazuje zyski z kapitałów pieniężnych uzyskane przez inwestorów prywatnych (w tym z gry na giełdzie, dochód z dywidendy, lokat itp.).

Tyle o milionerach. A teraz kilka cyfr ukazujących dochody mieszkańców naszego powiatu, jakie osiągnęli w ubiegłym roku i jakie w związku z tym zapłacili podatki. – Łącznie nasi podatnicy za 2022 rok złożyli w tutejszym Urzędzie Skarbowym 33 032 zeznań podatkowych – mówi naczelnik Rafał Kołodziejczak, dodając, że aż 94,2 procent zeznań zostało złożonych drogą elektroniczną. Co warte podkreślenia, poprzez usługę Twój e-PIT swoje zeznania podatkowe złożyło 17 242 podatników, co stanowi 55,4 wszystkich zeznań złożonych drogą elektroniczną. Łączna kwota podatku należnego od osób, które złożyły swoje zeznania podatkowe w Urzędzie Skarbowym w Śremie to 147 milionów 165 tysięcy 767 złotych.

Zapytaliśmy naczelnika Urzędu Skarbowego w Śremie także o odpisy podatkowe na organizacje pożytku publicznego (OPP). – 16 100 podatników zadeklarowało w swoich PIT-ach przekazanie 1,5 procentu podatku na rzecz OPP, a kwota podatku przekazana na rzecz tych organizacji to łącznie 1 milion 963 tysiące 316 złotych – stwierdził naczelnik śremskiej „skarbówki”, dodając, że nie mamy jeszcze szczegółowych danych ukazujących, ile i na jakie organizacje środki przekazano. Będziemy nimi dysponowali najprawdopodobniej już na przełomie września i października tego roku i wówczas poinformujemy mieszkańców.

Zostaw komentarz