||

Sztafeta popłynie Wartą 100 km, a bracia Gabrysiak maraton 150 km

Viii Sztafeta Pływacka
Uczestnicy VIII Sztafety Pływackiej „Płyniemy Wartą” tuż przed ostatnim treningiem przed startem - Fot. M.Fujak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Już w najbliższy weekend śledzić będziemy poczynania śremskich pływaków na rzece Warta. 12-osobowa ekipa młodzieży zmierzy się z dystansem 100 km w ramach VIII Sztafety Pływackiej, a bracia Oskar i Kacper Gabrysiak zamierzają we dwójkę pokonać maraton 150 km. Czy im się to uda? Trzymamy kciuki.


Berdychowski Wv

Jako pierwsi w sobotę do rzeki wskoczą bracia Gabrysiak. Rano z miejscowości Dobrowa ruszą oni nurtem Warty, aby zmierzyć się z dystansem 150 km. Będzie to dwuosobowy Maraton Pływacki im. Romana Bartkowiaka z okazji jubileuszu 20-lecia organizacji maratonów i sztafet pływackich. Zgodnie z planem i założeniami około godziny 18.00 mają oni dopłynąć do Spławska, skąd wystartuje VIII Sztafeta Pływacka. 12 młodych pływaków popłynie do Śremu 100 km.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Oba wydarzenia mają jeden wspólny cel i zadedykowane są Alicji Wesołek – 6-letniej dziewczynce, która od trzeciego roku życia zmaga się i walczy z poważną chorobą. Zaczęło się od problemów z utrzymaniem równowagi, aż z dnia na dzień Alicja przestała chodzić. Trafiła do szpitala w Poznaniu. Okazało się, że w jej głowie jest guz. Diagnoza to nowotwór złośliwy móżdżku: Medulloblastoma. Guz powodował ostre wodogłowie i zagrażał życiu. Przeszła operację w Warszawie i rozpoczęto leczenie w Klinice Onkologii. Trwało ono 18 miesięcy: były to 4 cykle chemioterapii, 31 dni radioterapii oraz przez rok chemioterapia podtrzymująca, która powodowała duże spadki w morfologii i konieczność częstych i długotrwałych pobytów w szpitalu. Leczenie onkologiczne zakończyła w lutym 2022 roku. Alicja cały czas jest pod opieką Kliniki Onkologii oraz pod kontrolą innych poradni zajmujących się leczeniem skutków chemioterapii i radioterapii.  Dzięki intensywnej rehabilitacji widoczne są postępy, jednak do pełnej sprawności, chociażby chodzenia, jeszcze bardzo długa droga.

Organizatorem VIII Sztafety Pływackiej na rzece Warcie „Płyniemy Wartą” jest Miejsko-Powiatowy WOPR w Śremie, a współorganizatorami są Wodniacy Śrem, Runner’s Power i Śremski Sport. Wspierać akcję będą: Komenda Powiatowa Policji w Śremie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, Wielkopolskie WOPR, Czarterjacht, Beniu Sport, DRUKmar i Agro-Handel.

Uczestnicy VIII Sztafety Pływackiej „Płyniemy Wartą” tuż przed ostatnim treningiem przed startem – fot.M.Fujak

Nad przebiegiem sztafety i maratonu czuwać będzie sztab ludzi. To duże przedsięwzięcie. Potrzebne są bowiem zabezpieczenie techniczne (łodzie, kajaki, płetwonurek) i medyczne (lekarze oraz ratownicy wodni). Nad całością czuwać będą Krzysztof Gabrysiak – prezes zarządu Miejsko-Powiatowego WOPR w Śremie oraz Roman Bartkowiak, który zapoczątkował sztafety i sam niejednokrotnie pokonywał maratony na Warcie.

Zgodnie z planem pływacy mają ukończyć wyczyn w niedzielę około godziny 16.00 w okolicach Mariny przy ul. Nadbrzeźnej, gdzie od 14.00 rozpocznie się festyn i wyczekiwanie na sztafetę.

Zostaw komentarz