W Śremie powstaje ogród sensoryczny

Fundacja na Rzecz Wspierania Społeczności Lokalnej w partnerstwie z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym w Śremie od marca br. prowadzi działania w projekcie pn.: „Ogród zmysłów na Promenadzie” w ramach VI edycji konkursu grantowego „Moja Mała Ojczyzna” ogłoszonego i realizowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego.
Reklama

Głównym celem projektu jest rewitalizacja terenu rekreacyjnego ZOL w Śremie i stworzenie ogrodu terapeutycznego, z którego korzystać będą osoby w kryzysie zdrowia psychicznego i społeczność lokalna.
Wspólna praca dla dobra społeczności: Tworzenie ogrodu sensorycznego jako forma terapii i poprawy jakości życia
Projekt zakłada pracę zespołową w zakresie różnych grup społecznych ze szczególnym uwzględnieniem grup zagrożonych wykluczeniem. W ramach działań została nawiązana współpraca z wolontariuszami Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie wraz ze Zdzisławem Guzikowskim, którzy wspierali zakładanie i pielęgnację ogrodu sensorycznego oraz przeprowadzają oddziaływania terapeutyczne. Działania wsparli również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy stworzyli tablice sensoryczne.
Działania projektowe przyczyniają się do zagospodarowania terenu wykorzystywanego przez pacjentów Zakładu Opiekuńczo leczniczego w Śremie dla celów terapeutycznych i rekreacyjnych. Poprawa estetyki i funkcjonalności terenu umożliwia pacjentom spotkania z członkami rodzin w kameralnej i przyjaznej atmosferze oraz zwiększa ofertę terapeutyczną Zakładu, podnosząc dobrostan i jakość życia pacjentów.
Rewitalizacja ogrodu: Współpraca międzypokoleniowa i nowe możliwości rekreacyjne dla pacjentów
Rewitalizacja ogrodu umożliwia nawiązanie współpracy z wolontariuszami i pozwala wprowadzić zajęcia międzypokoleniowe z udziałem dzieci przedszkolnych z wychowawcami z Przedszkola Słoneczna Gromada oraz Mali Przyrodnicy ze Śremu. Rozbudowanie ogrodu sensorycznego o przestrzeń rekreacyjną z grillem umożliwia pacjentom spędzanie czasu w mniej zinstytucjonalizowanych warunkach, wprowadzając atmosferę umożliwiającą odprężenie i różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu.
Rozbudowa terenu ogrodu umożliwiła uatrakcyjnienie organizowanej cyklicznie przez ZOL w Śremie zabawy integracyjnej, w której uczestniczą podopieczni z innych palcówek stacjonarnych o profilu psychiatrycznym.






Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.