|||||

Który samorząd powiatu śremskiego jest bardziej oszczędny w wydawaniu pieniędzy na administrację? Nowy Ranking “Wspólnoty”

Stos banknotów o nominałach 100 i 200 złotych
fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dwutygodnik „Wspólnota” opublikował ranking obrazujący wydatki na administrację samorządową. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w powiecie śremskim. Który samorząd więcej wydaje na finansowanie własnych kadr, a który mniej?


Berdychowski Wv

Wiele się mówi, że na administrację przeznaczane są ogromne pieniądze, ale wraz z tymi nakładami, wcale w urzędach nie jest lepiej. Przynajmniej taka jest opinia większości petentów, którzy narzekają na biurokrację oraz jakość obsługi. Nie zawsze te narzekania mają podstawy, ale pojawiają się w przestrzeni publicznej i nie sposób o nich nie wspominać.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Samorządy, jak każde inne gospodarstwo domowe, stara się wprowadzać oszczędności. Szczególnie w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne, gdyż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość, jakie jutro będą ceny energii i ile środków zewnętrznych uda się pozyskać.

Jak w rankingu “Wspólnoty” wypadają jednostki samorządu terytorialnego wchodzące w skład powiatu śremskiego?

Na tym polu wydatków na administrację na naszym śremskim fyrtlu króluje gmina Śrem, która w zestawieniu wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca (bez wydatków na zakup usług remontowych) plasuje się na 2. miejscu pośród miast powiatowych powyżej 30 tys. mieszkańców. W poprzednim zestawieniu, a było to w 2014 roku, Śrem znajdował się na 16. pozycji. Wydatki per capita w gminie Śrem wynoszą 312,51 zł.

Równie wysoko w zestawieniu (dla powiatów poniżej 75 tys. mieszkańców) znajduje się powiat śremski – jest to 8. pozycja. Wcześniej powiat piastował 21. miejsce. W przeliczeniu powiat wydaje 147,23 zł per capita.

Awans w zestawieniu dla miasteczek poniżej 10 tys. mieszkańców odnotował również Dolsk (ze 178. na 74. miejsce) z wydatkami w wysokości 570,41 zł. Brodnica także wspięła się w górę w swoim rankingu dla gmin wiejskich poniżej 5 tys. mieszkańców. Z 17 awansowała na 8 lokatę z wydatkami w wysokości 532,49 zł.

Jedynie gmina Książ Wielkopolski odnotowała spadek w rankingu. Z 14. miejsca samorząd spadł w notowaniu o 25 pozycji i aktualnie znajduje się na 39 pozycji z wydatkami w wysokości 517,40 zł per capita. Książ Wlkp. notowany jest w tym samym zestawieniu, co gmina Dolsk.

„Podkreślamy: nasze zestawienie daje uproszczony obraz sytuacji. Po pierwsze, ze względu na różne rozwiązania organizacyjne i zawiłości stosowania klasyfikacji budżetowej wartości pojawiające się w rankingu dla poszczególnych gmin czy powiatów nie zawsze są w pełni porównywalne. W obliczeniach wzięliśmy pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 administracja publiczna, z wyłączeniem wydatków na remonty bieżące (bo mają one incydentalny charakter i zaburzają wartość wskaźnika, który ma obrazować drogość lub taniość codziennego funkcjonowania urzędu).

– autorzy raportu opublikowanego we “Wspólnocie”.

Zostaw komentarz