Czystość w biurze – jak zadbać o higienę i efektywność pracy?

Sprzatanie Biura
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Statystycznie jedną trzecią doby spędzamy w pracy. Niezależnie, czy traktujemy pracę jako przyjemność, czy jedynie konieczność, wolimy pracować w warunkach wygody i czystości. Badania wykazują, że ład i porządek w biurze ma istoty wpływ na jakość i wydajność pracy, a także na opinię o firmie. Natomiast zgodnie z polskim prawem pracodawca obowiązany jest zapewnić personelowi bezpieczeństwo i higienę pracy. Jak zadbać o biuro, aby było przyjazne dla pracowników?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Obowiązki pracodawcy i pracownika

Przepisy BHP nakładają na pracodawcę określone obowiązki związane z utrzymaniem czystości w biurze. Zalicza się do nich zapewnienie odpowiednich akcesoriów, umożliwiających każdemu pracownikowi zapewnienie porządku. Jednym z nich jest kosz na niepotrzebne dokumenty papierowe przy każdym stanowisku pracy oraz niszczarka, której pojemność zależy od wielkości biura i liczby pracowników.

Pracodawca ma również obowiązek wydzielić miejsce spożywania posiłków podczas przerw w pracy. W miejscu tym powinny znajdować się kosze na odpadki, ewentualnie naczynia jednorazowe, a także napoje, w tym woda w jednorazowych butelkach lub dystrybutor i jednorazowe kubki.Do pracownika należy dbanie o porządek na swoim stanowisku pracy. Biurko musi być czyste, bez tzw. artystycznego nieładu, dokumenty papierowe uporządkowane chronologicznie w odpowiednich segregatorach, przybory do pisania w pojemniku, drobne materiały biurowe (spinacze, zszywki, pinezki, itp.) w oddzielnym pudełku. Urządzenia na biurku, jak komputer, telefon, ewentualnie drukarka, powinny być codziennie wycierane z kurzu, a co kilka dni czyszczone z użyciem specjalnie przeznaczonych do tego środków. Na blacie biurka po zakończonej pracy może się znajdować jedynie notatnik – kalendarz ze zrywanymi arkuszami. Porządek powinien panować również wokół biurka i pod nim.

Jak zadbać o czystość biura?

Oprócz przestrzegania zasad ładu i porządku przez personel biura, konieczne jest jego regularne, codzienne sprzątanie. Zatrudnianie na stałe pracownika do sprzątania w większości wypadków nie jest opłacalne, dlatego firmy najczęściej korzystają z usług zewnętrznych. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm sprzątających, specjalizujących się w usługach dla mniejszych lub większych biur. Wystarczy przejrzeć strony internetowe takich firm, porównać ich oferty i wybrać najkorzystniejszą – nie tylko pod względem cenowym, ale także elastyczności, asortymentu usług oraz sprzętu, jakiego używa w pracy dana firma sprzątająca. Marka sprzętu i jego renoma, oczywiście oprócz odpowiednio wyszkolonych pracowników, przekłada się bezpośrednio na jakość świadczonej usługi. Jedną z uznanych marek na rynku maszyn i urządzeń sprzątających jest Numatic. Maszyny czyszczące tej firmy mają szerokie zastosowanie, tak w małych, kilkupokojowych biurach, jak i w dużych biurowcach.

Do małego biura wystarczy profesjonalny odkurzacz Numatic, najlepiej do pracy na sucho i na mokro, a także dobry mop i prosty, dwuwiadrowy wózek do sprzątania z wyciskarką. Duży wybór tego typu urządzeń można znaleźć na stronie bonus-czystosc.pl. W biurach, które zajmują całe piętro lub kilka, znajdzie zastosowanie maszyna do mycia podłóg, zasilana z sieci lub bateryjna. Przydadzą się też wózki do sprzątania w rozbudowanej wersji; firmy sprzątające, specjalizujące się w obsłudze dużych biur, urzędów, itp. dysponują wózkami o modułowej budowie, które można przystosować do danego obiektu. Taki wózek składa się nie tylko z zestawu wiader z mopem i wyciskarką, ale także z uchwytu do założenia worka na śmieci i pojemników na środki czystości oraz akcesoria, jak ścierki, szczotki czy rękawiczki. Różne rodzaje wózków oraz profesjonalne preparaty chemiczne do sprzątania można znaleźć na stronie euroczystosc.pl. Wybierając firmę sprzątającą warto zasięgnąć informacji, z jakiego sprzętu korzysta podczas pracy.

Zalety wynajęcia firmy sprzątającej

Firma sprzątająca zapewnia regularne świadczenie usług określonych w umowie – kompleksowego porządkowania pomieszczeń biurowych. Wbrew obawom wielu, zwłaszcza początkujących przedsiębiorców, nie jest to niepotrzebny wydatek. Podstawową zaletą jest brak kosztów, związanych z zatrudnieniem pracownika sprzątającego na etat (ZUS, płatny urlop, podatek od wynagrodzeń, itp.). Rozliczenie następuje na podstawie faktury. Poza tym firma sprzątająca zapewnia fachowy, wyszkolony i doświadczony personel, a zawarta umowa gwarantuje systematyczność świadczenia usług bez względu na okoliczności. Natomiast sprzątanie z pomocą wymienionego wyżej profesjonalnego sprzętu i dobranych do niego środków czystości zapewnia wysoką jakość tych usług, dzięki czemu praca w biurze jest komfortowa, a niejednokrotnie czystość ład i porządek w biurze np. zarządu dużej firmy produkcyjnej ma istotny wpływ na opinię u jej klientów.

Zostaw komentarz