||

Druhowie z odznakami „Za zasługi dla społeczności lokalnej”

Odznaka Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej”
Mirosław Stężycki i Benedykt Włodarczak odznaczeni Odznaką Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej”? / fot. KW PSP Poznań

W miniony piątek 19 maja w Gnieźnie odbyły się wielkopolskie obchody Dnia Strażaka. Tego dnia dwóch druhów z terenu powiatu śremskiego otrzymało Odznakę Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej”.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Powiat śremski zasłużonymi druhami stoi. To grona tychże dołączyli Mirosław Stężycki (OSP Włościejewice-Ługi) oraz Benedykt Włodarczak (OSP Masłowo). Obaj strażacy odznakę otrzymali podczas obchodów wielkopolskiego Dnia Strażaka w Gnieźnie. Wręczał im je gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

Odznaka Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” jest nowym wyróżnieniem dla strażaków, które powstało na podstawie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.Jak wygląda Odznaka Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej”?

Odznakę stanowi krzyż maltański o rozpiętości ramion 38 mm, srebrzony i oksydowany, o sfazowanych gładkich bokach i chropawej powierzchni, mający między ramionami złocone od strony lica romby z pojedynczymi promieniami bijącymi w środek krzyża, a we wcięciu górnego ramienia uszko i kółko do zawieszenia. Pośrodku krzyża widnieje wyobrażenie św. Floriana w półpostaci, w antycznym hełmie i zbroi, obejmującego lewą ręką chorągiew, a w prawej trzymającego naczynie z wylewaną wodą. Strona odwrotna jest gładka, z wypukłymi inicjałami z liter „RP” na górnym ramieniu i wypukłym, majuskułowym trójwierszowym napisem „ZA ZASŁUGI/ DLA SPOŁECZNOŚCI/ LOKALNEJ” w poprzek ramion.

Odznaka Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej” / fot. arch. pryw. Mirosław Stężycki

Zostaw komentarz