| | |

Narodowy Dzień Zwycięstwa. 78. rocznica zakończenia II wojny światowej

fot. D. Górna/W uroczystych obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa wzięły udział władze samorządowe powiatu i gminy, poczty sztandarowe, a także liczne delegacje

W poniedziałek, 8 maja w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie, przy Pomniku Żołnierza Polskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

VW_Berdychowski_400_150(1)

W uroczystych obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa wzięły udział władze samorządowe powiatu i gminy, poczty sztandarowe, a także liczne delegacje. Oprawę uroczystości zapewnił 6. batalion dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie oraz Korpus Kadetów Zespołu Szkół Technicznych w Śremie.

Uroczystość zorganizowało Muzeum Śremskie, a prowadził ją dyrektor Mariusz Kondziela. Wydarzenie rozpoczęło się od hymnu narodowego, a następnie dyrektor muzeum, w krótkim wystąpieniu przypomniał najistotniejsze fakty towarzyszące temu wiekopomnemu wydarzeniu.

Trwająca przez sześć lata II wojna światowa pochłonęła miliony istnień ludzkich. W świadomości Polaków ten konflikt zakończył się wraz z bezwarunkową kapitulacją Niemiec. Pierwszy akt kapitulacji Niemiec podpisano już 7 maja w Reims we Francji, ale na żądanie Józefa Stalina powtórzono go 8 maja w Berlinie. Wszedł w życie o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego, ale według czasu moskiewskiego było to już 9 maja o godz. 01.01. Koniec wojny z Niemcami był zwycięstwem aliantów, w tym Polaków, którzy walczyli na wielu frontach II wojny światowej.

Akt kapitulacji oznaczał również zatrzymanie dalszego procesu likwidowania i wynaradawiania narodu polskiego przez państwo niemieckie. Należy zaznaczyć, ze w wyniku nazistowskiej okupacji Polska przestała istnieć. Ludność cywilna była eksterminowana, wysiedlana lub wysyłana na przymusowe roboty. Zamykano polskie szkoły, niszczono inteligencję, likwidowano polskie sądownictwo.

Po zakończeniu wojny Polska powróciła na należne jej miejsce w Europie, z własnymi granicami, szkołami, administracją, sądownictwem i armią, a sportowcy mogli oficjalnie prezentować swój raj pod biało-czerwoną flagą i śpiewać polski hymn. Jednak władza nie była demokratyczna, a co gorsze zainstalowana przez obce państwo – Związek Radziecki i od niego uzależniona, zarówno politycznie jak i gospodarczo. Cenzura, brak niezależnych mediów i stacjonujące na terenie kraju wojska obcego mocarstwa, nie pozwalały na pełnię swobód polskiego społeczeństwa.

Należy pamiętać, że 8 maja to koniec zwycięskiej wojny z Niemcami. Po tej dacie nie przywrócono pełnej niezależności państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku, ale podobna skala okrucieństwa i wyniszczenia narodu polskiego nigdy już nie powróciła do Polski.

Mariusz Kondziela, dyrektor Muzeum Śremskiego

Zostaw komentarz