||

150 tys. zł na koncept, który może już istnieć. Radny pyta o przeznaczenie środków

Korek Samochody
Obwodnica miasta w kolejnym etapie ma jeszcze bardziej odciążyć zakorkowane miasto / fot. Pixabay
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Gmina Śrem chce przeznaczyć 150 tys. zł na przedsięwzięcie pod nazwą: „Opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla zadania: Budowa drogi wojewódzkiej nr 432 III etap obwodnicy m. Śrem”. Tyle tylko, że takie opracowanie jest już gotowe… od co najmniej kilku lat.


Berdychowski Wv

Opozycyjny radny Grzegorz Wiśniewski zauważył dość istotną sprawę. W projektach uchwał na najbliższą sesję rady miejskiej znajduje się projekt przewidujący przekazanie na rzecz WZDW 150 tys. zł na opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla zadania: Budowa drogi wojewódzkiej nr 432 III etap obwodnicy m. Śrem. Dokument ten jest niezbędny do tego, by ewentualną inwestycję można było popchnąć do przodu i w przyszłości Śrem zyskał kolejną drogę odciążającą miasto.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Radny pyta o 150 tys. zł na opracowanie koncepcji

Radny jednak zauważa, że już w 2021 roku WZDW zleciło takie przedsięwzięcie. Co więcej, umowa z wykonawcą została zawarta i kosztowało to niespełna 250 tys. zł.

Tutaj rodzi się więc pytanie, dlaczego gmina ma płacić za coś, co już właściciel drogi, a więc Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu zlecił i opracował. Radny pytał o to Bartosza Żeleźnego, zastępcę burmistrza Śremu, ten jednak nie był w stanie odpowiedzieć konkretnie.

Czy to jest tożsame zadanie, które WZDW wykonało w 2021 roku, na które teraz mamy wydać pieniądze?

Grzegorz Wiśniewski, radny rady miejskiej w Śremie

Bartosz Żeleźny wyraźnie był zaskoczonym pytaniem, na które zresztą nie był w stanie odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością.

Czy jest to tożsame? Nie jestem w stanie na to pytanie teraz odpowiedzieć. Musiałbym sprawdzić, bo nie kontrolowaliśmy tego. Być może zadania te się zazębiają, ponieważ swego czasu były przedstawione projekty rozwiązania tego skrzyżowania i dopiero po wyborze jednego z trzech projektów nastąpiło konsultacja z nami z prośbą o partycypację w kosztach. Sprawdzimy to i przekażę panu radnemu informację.

Bartosz Żeleźny, wiceburmistrz Śremu w odpowiedzi na pytanie radnego

Jak może przebiegać III etap obwodnicy miasta?

Wg konceptu, który został już i którym na swoich stronach podzieliło się WZDW, III etap obwodnicy Śremu miałby przebiegać od skrzyżowania z drogą wojewódzką 432 Leszno – Śrem do skrzyżowania z drogą wojewódzką 436 Pysząca – Książ Wielkopolski. Nowy fragment drogi miałby zaczynać się na skrzyżowaniu ulic Gostyńska i Staszica, miałby biec obok marketu budowlanego i przebiegać nad istniejącą drogą obwodnicą miasta Śrem i skręcać w kierunku drogi wojewódzkiej 436. W miejscach początku oraz końca III etapu obwodnicy miasta wybudowane miałyby być skrzyżowania o ruchu okrężnym.

  Paula Wężyk - katolicka poetka ze Śremu

Jeden komentarz

Zostaw komentarz