| |

150 tys. zł na koncept, który może już istnieć. Radny pyta o przeznaczenie środków

Obwodnica miasta w kolejnym etapie ma jeszcze bardziej odciążyć zakorkowane miasto / fot. Pixabay

Gmina Śrem chce przeznaczyć 150 tys. zł na przedsięwzięcie pod nazwą: „Opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla zadania: Budowa drogi wojewódzkiej nr 432 III etap obwodnicy m. Śrem”. Tyle tylko, że takie opracowanie jest już gotowe… od co najmniej kilku lat.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Opozycyjny radny Grzegorz Wiśniewski zauważył dość istotną sprawę. W projektach uchwał na najbliższą sesję rady miejskiej znajduje się projekt przewidujący przekazanie na rzecz WZDW 150 tys. zł na opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla zadania: Budowa drogi wojewódzkiej nr 432 III etap obwodnicy m. Śrem. Dokument ten jest niezbędny do tego, by ewentualną inwestycję można było popchnąć do przodu i w przyszłości Śrem zyskał kolejną drogę odciążającą miasto.

Radny pyta o 150 tys. zł na opracowanie koncepcji

Radny jednak zauważa, że już w 2021 roku WZDW zleciło takie przedsięwzięcie. Co więcej, umowa z wykonawcą została zawarta i kosztowało to niespełna 250 tys. zł.

Tutaj rodzi się więc pytanie, dlaczego gmina ma płacić za coś, co już właściciel drogi, a więc Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu zlecił i opracował. Radny pytał o to Bartosza Żeleźnego, zastępcę burmistrza Śremu, ten jednak nie był w stanie odpowiedzieć konkretnie.

Czy to jest tożsame zadanie, które WZDW wykonało w 2021 roku, na które teraz mamy wydać pieniądze?

Grzegorz Wiśniewski, radny rady miejskiej w Śremie

Bartosz Żeleźny wyraźnie był zaskoczonym pytaniem, na które zresztą nie był w stanie odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością.

Czy jest to tożsame? Nie jestem w stanie na to pytanie teraz odpowiedzieć. Musiałbym sprawdzić, bo nie kontrolowaliśmy tego. Być może zadania te się zazębiają, ponieważ swego czasu były przedstawione projekty rozwiązania tego skrzyżowania i dopiero po wyborze jednego z trzech projektów nastąpiło konsultacja z nami z prośbą o partycypację w kosztach. Sprawdzimy to i przekażę panu radnemu informację.

Bartosz Żeleźny, wiceburmistrz Śremu w odpowiedzi na pytanie radnego

Jak może przebiegać III etap obwodnicy miasta?

Wg konceptu, który został już i którym na swoich stronach podzieliło się WZDW, III etap obwodnicy Śremu miałby przebiegać od skrzyżowania z drogą wojewódzką 432 Leszno – Śrem do skrzyżowania z drogą wojewódzką 436 Pysząca – Książ Wielkopolski. Nowy fragment drogi miałby zaczynać się na skrzyżowaniu ulic Gostyńska i Staszica, miałby biec obok marketu budowlanego i przebiegać nad istniejącą drogą obwodnicą miasta Śrem i skręcać w kierunku drogi wojewódzkiej 436. W miejscach początku oraz końca III etapu obwodnicy miasta wybudowane miałyby być skrzyżowania o ruchu okrężnym.

One Comment

Zostaw komentarz