Światowy Dzień Tuńczyka

Światowy Dzień Tuńczyka
fot. pixabay/Zwyczajowe określenie „tuńczyk” obejmuje jednak wiele gatunków, różniących się zarówno walorami smakowymi, jak i cechami fizycznymi

2 maja przypada Światowy Dzień Tuńczyka. Święto zostało ustanowione przez ONZ celem zwrócenia uwag na potrzebę zrównoważonego połowu ryb. Czy tuńczykom zagraża wyginięcie?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Tuńczyki łowiono już w starożytności. Uważano je wówczas za „królów mórz i oceanów”.  Zwyczajowe określenie „tuńczyk” obejmuje jednak wiele gatunków, różniących się zarówno walorami smakowymi, jak i cechami fizycznymi. Przykładem może być tutaj mierzący niespełna metr tuńczyk bonito oraz jego kuzyn tuńczyk błękitnopłetwy, którego długość może przekraczać nawet cztery metry. Różna jest także kondycja stad tuńczyków zależnie od gatunku oraz miejsca bytowania.

Tuńczyk znany jest przede wszystkim jako smaczny dodatek do kanapek, sałatek, sushi, pizzy czy steków. Cieszy się popularnością na cały świecie. Niestety, rosnący popyt na te ryby stanowi zagrożenie zarówno dla populacji tuńczyka, jak i innych gatunków ryb.Obecnie tuńczyk stanowi aż 20 proc. wszystkich połowów ryb morskich. Konieczne jest więc zwrócenie uwagi na to, aby zapobiec wyginięciu gatunku.

Jak wynika z badań analitycznych przeprowadzonych przez Międzynarodową Fundację Zrównoważonego Rybołówstwa (ang. International Seafood Sustainability Foundation, ISSF), tylko 5 z 19 najważniejszych poławianych komercyjnie stad tuńczyka jest zarządzanych prawidłowo, w sposób nie zagrażający przełowieniu tej ryby, umożliwiający odbudowę uszczuplonych populacji tuńczyka. Kilka gatunków, w tym wspomniany wcześniej tuńczyk błękitnopłetwy, zostało wpisanych do czerwonej księgi gatunków zagrożonych.

Połowy tuńczyka mogą przyczynić się również do przyłowów innych gatunków, m.in. ssaków morskich, żółwi, rekinów i płaszczek.

Ceny, jakie osiąga tuńczyk na aukcjach są zawrotne. Rekord padł podczas słynnej noworocznej aukcji w Tokio w 2019 roku, gdy właściciel restauracji sushi zapłacił za ważącego 278 kg tuńczyka błękitnopłetwego aż 2,7 mln euro!

Zostaw komentarz