|||

Bitwa o Książ. Obchody 175. rocznicy

Bitwa O Ksiaz 167 1
fot. D. Górna/Dokładnie w 175. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, na ksiąskich Mogiłach odbyła się bardzo widowiskowa inscenizacja
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotę, 29 kwietnia na ksiąskich Mogiłach odbyła się niezwykle widowiskowa inscenizacja wydarzeń sprzed 175 lat. Bitwa o Książ to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Było uroczyście i bardzo… głośno.


Berdychowski Wv

Huk wystrzału z armat ogłosił początek Bitwy o Książ, która miała miejsce 29 kwietnia 1848 roku. Dokładnie w 175. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, na ksiąskich Mogiłach odbyła się bardzo widowiskowa inscenizacja. Chronologię wydarzeń przypomniał burmistrz Książa Wlkp.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

29 kwietnia 1848 roku w Książu rozegrała się pierwsza bitwa powstania poznańskiego podczas europejskiej Wiosny Ludów. Przeważające siły pruskie pod wodza płk. Heinricha Brandta uderzyły na obóz wojsk polskich, ulokowany w miasteczku. Dowódca mjr Florian Dąbrowski wykonał rozkaz utrzymania obozu za wszelką cenę. Bitwa rozpoczęła się na północnym przedpolu zaciekłą potyczka jazdy. Pierwsze ataki piechoty na ufortyfikowane miasto odpierali strzelcy. Wojsko pruskie wdarło się podstępem od niestrzeżonej południowej strony. Wręcz walczyli zgromadzeni na rynku kosynierzy i wszyscy obrońcy obozu. Klęska nastąpiła po czterech godzinach. Miasto niemal doszczętnie spłonęło…

Teofil Marciniak

Podróż w czasie była możliwa dzięki zaangażowaniu ksiąskiego centrum kultury. Warto podkreślić, że sobotnia inscenizacja była tak imponującą dzięki funduszom z dwóch grantów, które CK Książ pozyskało z ogólnopolskiego programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra” oraz z programu Symbole Narodowe RP „Niepodległa”. W sumie 67 tys. zł. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na mural patriotyczny. Ale o tym projekcie wspomnimy przy innej okazji.

  W powiecie zwycięzcami KO i PiS. Zaskakujący wynik komitetu starosty.

W sobotniej inscenizacji Bitwy o Książ udział wzięli zarówno mieszkańcy gminy Książ Wlkp., jak i profesjonalne grupy rekonstrukcyjne – z Sobótki oraz „Kosynierzy z Książa” – pod dowództwem Mariusza Wojciechowskiego. Dopełnieniem inscenizacji było XIX-wieczne miasteczko, w którym mogliśmy skosztować ówczesnych smakołyków. W tę część widowiska zaangażowani byli:  uczniowie, uczestnicy Uniwersytetu Entuzjastów Świata, Ksiąskiego Klubu Seniora i Kół Gospodyń Wiejskich. Natomiast zwieńczeniem wydarzenia był pokaz ognia, w wykonaniu grupy teatralnej, jako metafora spalonego miasta…

Na koniec warto przybliżyć słowa starosty śremskiego, który podczas sobotnich uroczystości przypomniał bardzo ważne przesłanie.

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości

Zenon Jahns

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Zadanie dofinansowano w ramach XV edycji programu “Patriotyzm jutra” edycja 2023.

Zostaw komentarz