||

Profilaktyki nigdy dość – lekcja o nowotworach skóry

O Czerniaku W Zsp (3)
Fot. ZSP w Śremie/Społeczność Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie wzięła udział w spotkaniu dotyczącym profilaktyki nowotworu skóry
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

We wtorek, 25 kwietnia społeczność Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie wzięła udział w spotkaniu dotyczącym profilaktyki nowotworu skóry – czerniaka. Gościem spotkania była prezes poznańskiego Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka – Mirosława Skitek.


Berdychowski Wv

Prezes Mirosława Skitek przedstawiła społeczności szkolnej informacje na temat nowotworu skóry. Czerniak jest nowotworem, który przeraża wielu z nas. Głównie dlatego, że statystyki umieralności na tę chorobę są bardzo wysokie i w zasadzie każdy jest w grupie ryzyka. Lekarze podkreślają, że ten typ raka staje się groźny gównie wtedy, gdy jest późno zdiagnozowany. Natomiast we wczesnym stadium można go skutecznie usunąć operacyjnie. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne oraz obserwacja znamion, szczególnie po sezonie letnim.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Do głównych czynników przyczyniających się do zachorowalności na czerniaka należą m.in.: liczne znamiona barwnikowe i atypowe. Narażone są także osoby o jasnej karnacji, rudych włosach, niebieskich oczach i z piegami, a także osoby, które okresowo i intensywnie wystawiają się na promieniowanie UV (opalają się w solarium lub na słońcu). Groźne są również oparzenia słoneczne.

O czerniaku w ZSP (8)
Fot. ZSP w Śremie/Gościem spotkania była prezes poznańskiego Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka – Mirosława Skitek

Dodatkowo czynnikiem ryzyka może być również wykonanie tatuażu, który zawiera w szczególności czerwony barwnik. Aby wykryć nowotwór skóry należy poddać się dokładnemu badaniu lekarskiemu, które obejmuje całą skórę. Do cech zmian skórnych, które mogą wskazywać na podejrzenie czerniaka należą głównie: asymetryczny kształt, niejednolity kolor, nierównomierne brzegi znamion, dynamiczne zmiany rozmiaru, swędzenie oraz krwawienie. Aby potwierdzić diagnozę, ocenić rokowania i stopień zaawansowania – niezbędne jest badanie histopatologiczne całej usuniętej chirurgicznie zmiany.

  Chętnych na remont mostu na obwodnicy Śremu nie brakuje

– Zbliża się okres letni, dlatego chrońmy naszą skórę przez rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych, stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz nie zapominajmy o badaniach profilaktycznych – przypominała Mirosława Skitek.

Zostaw komentarz