Image
fot. E. Majsner/O doświetlenie tego skrzyżowania walczą mieszkańcy
  • Home
  • Aktualności
  • Oświetlenie ważnego skrzyżowania. Sprawa trafiła na biurko Marszałka

Oświetlenie ważnego skrzyżowania. Sprawa trafiła na biurko Marszałka

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wracamy do tematu oświetlenia skrzyżowania w Lucinach na DW 432. W tej sprawie już dwukrotnie interpelacje składał radny powiatowy Emil Majsner. W sprawę włączył się także radny miejski Grzegorz Wiśniewski. Urzędnicy śremskiego ratusza uważają, że tym tematem powinien zająć się Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. WZDW twierdzi, że leży to w gestii gminy. Sprawa trafiła na biurko Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Ostatni raz o sprawie pisaliśmy jesienią 2022 roku. Przypomnijmy, że radny powiatowy Emil Majsner oraz radny miejski Grzegorz Wiśniewski już w 2021 roku składali odpowiednie interpelacje w sprawie wybudowania oświetlenia przy skrzyżowaniu drogi powiatowej 2480p z drogą wojewódzką 432 w miejscowości Luciny. Do tej pory trwa przepychanka między urzędami.

W tej sprawie wypowiedział się śremski ratusz. Urzędnicy uważają, że inwestycją powinien zająć się Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

– Uprzejmie informuję, iż w związku z faktem, że jest to skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej oraz jest to teren niezabudowany (poza obszarem zabudowanym), czyli mamy do czynienia z budową oświetlenia drogowego związanego z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wykonanie w/w infrastruktury należy do zarządcy drogi wyższej kategorii, czyli do WZDW – informował wiosną 2021 roku Szymon Wasielewski, naczelnik pionu rozwoju i infrastruktury śremskiego ratusza.

Wówczas naczelnik zapewniał również, że urząd miejski w Śremie poprosi o opinię prawnika, specjalizującego się w dziedzinie inżynierii ruchu, która pozwoli na przekazanie sprawy do WZDW. Niestety zarządca drogi tematu nie podjął. Uważa bowiem, że wybudowanie oświetlenia leży po stronie gminy.

To samo czytamy w odpowiedzi na kolejną interpelację radnego Majsnera, która została złożona w starostwie jesienią 2022 roku.

WZDW na chwilę obecną nie przewiduje budowy oświetlenia na skrzyżowaniu. Nadal podtrzymujemy opinię, że zadanie to ma być realizowane przez gminę na podstawie przepisów prawa energetycznego

wyjaśnia Andrzej Staszewski, zastępca dyrektora WZDW

Jednak zarówno radny Majsner, jak i mieszkańcy nie zamierzają tematu odpuścić. Poszli ze sprawą do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Poprosiłem wiceprzewodniczącego Sejmiku – Marka Golę o pomoc i przy użyciu materiałów dostarczonych przeze mnie, napisał on formalną interpelację

wyjaśnia Majsner

W piśmie czytamy:

W imieniu społeczności lokalnej, zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sprawy oświetlenia drogowego ulicznego (nie chodzi o sygnalizację świetlną) na skrzyżowaniu DW 432 z drogą powiatową 2480P w miejscowości Luciny (gmina Śrem, powiat śremski).

Od kilku lat społeczność Lucin (sołtys i rada sołecka), ale także Dąbrowy, Mechlina, Kalej, Grodzewa i Mateuszewa apelują o oświetlenie tego skrzyżowania. Skrzyżowanie to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ znajduje się na wzniesieniu, w otoczeniu lasów, panuje tam duży ruch, przybywa w okolicy mieszkańców, do tego korzystają z niego śmieciarki w drodze do wysypiska/punktu przeładunkowego w Mateuszewie. Ponadto skrzyżowanie to jest użytkowane licznie przez rowerzystów i pieszych, stanowi też ważny punkt w kontekście dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły i przedszkola w Dąbrowie, ponieważ w jego obrębie znajdują się przystanki autobusowe.

Wnoszę o poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu poprzez jego doświetlenie.

Nie pozostaje zatem nic innego jak czekać na odpowiedź z biura Marszałka Marka Woźniaka. Będziemy się tej sprawie przyglądać.

1 Comments Text

Zostaw komentarz