Ukradli nawet 50 mln zł! Złodzieje w rękach policji

Ukradli nawet 50 mln zł! Oszuści w rękach policji
fot. CBZC
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poznańscy policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Łupem grupy padło nawet 50 mln zł. Pośród oszukanych są również mieszkańcy Wielkopolski.


Berdychowski Wv

Prokuratura Regionalna w Poznaniu w Dziale do Spraw Cyberprzestępczości  nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na bezprawnym przejmowaniu środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych kilkudziesięciu osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Jak działała grupa przestępcza?

Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu pracowników operatorów sieci telefonii komórkowych w błąd, co do tożsamości abonentów i bezprawnej zmianie kart SIM powiązanych z numerami abonenckimi służącymi do autoryzacji transakcji zlecanych przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej.

– Sprawcy wprowadzali pracowników banków prowadzących na rzecz pokrzywdzonych rachunki rozliczeniowe w błąd, co do tożsamości osób podających się za dysponentów tych rachunków i po bezprawnym pozyskaniu, względnie zmianie loginów i haseł dostępowych do rachunków rozliczeniowych pokrzywdzonych uzyskiwali dostęp do wskazanych rachunków bankowych, co skutkowało przejmowaniem przy ich wykorzystaniu środków pieniężnych zgromadzonych na tych rachunkach bankowych – przekazuje Anna Marszałek, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, która prowadzi sprawę wielomilionowego oszustwa.

  Zasnął za kierownicą? Zderzenie na obwodnicy Zbrudzewa

Prokuratura nie ujawnia ilu jest pokrzywdzonych. Potwierdza natomiast, że były to podmioty gospodarcze oraz osoby prywatne z terenu całego kraju, także z naszego fyrtla.

Ukradli nawet 50 mln zł! Oszuści w rękach policji
fot. CBZC

Jak długo działała grupa?

Poznańscy prokuratorzy swoim postepowaniem obejmują zakres dat od 2018 do 2021 roku. Wówczas oszuści, których na ten moment jest 14, wyłudziły dane do rachunków bankowych, a następnie ukradły pieniądze w kwocie kilkudziesięciu milionów złotych. Dokładna ich liczba nie jest znana – śledczy nie chcą jej podać, zasłaniając się tajemnicą toczącego się śledztwa. Część z tych pieniędzy udało się już odzyskać. Ile dokładnie? To również objęte jest tajemnicą śledztwa.

Kolejni zatrzymani i aresztowani

Policja wspólnie z prokuraturą już od dłuższego czasu pracują nad sprawą. W efekcie co kilka miesięcy dowiadujemy się o nowych aresztowaniach. Ostatnie takie miało miejsce 3 i 4 kwietnia. – Funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w śledztwie  kolejne 3 osoby  podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do rachunków bankowych pokrzywdzonych w celu bezprawnego wyprowadzenia z tych rachunków środków pieniężnych – przekazuje prokurator Marszałek. – Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. – Wobec pozostałych 2 podejrzanych, w dniu 07 kwietnia 2023 r. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań Stare – Miasto w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – dodaje.

Wszystkim zatrzymanym sprawcą grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat włącznie. Na ten moment 4 z 14 osób są aresztowane. Jak zaznacza prokurator – sprawa ma charakter rozwojowy.

Zostaw komentarz