|

Szykują się do obchodów 175. rocznicy ksiąskiej Wiosny Ludów

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bitwa o Książ Wlkp., która miała miejsce 29 kwietnia 1848 roku, to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie zapisało się na kartach historii miasta.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Każdego roku, w dniu 29 kwietnia lokalna społeczność w sposób bardzo uroczysty upamiętnia Bohaterów – Kosynierów, którzy stoczyli zacięte walki, z przeważającymi pod względem liczby i uzbrojenia, wojskami pruskimi.

Tym razem – z uwagi na okrągłą, 175. rocznicę ksiąskiej Wiosny Ludów – tegoroczne obchody będą miały charakter szczególny, bardziej podniosły i będą trwały kilka dni – zapowiada burmistrz Książa

Uroczysta sesja


Berdychowski Wv

Obchody 175. rocznicy Bitwy o Książ zostaną zainagurowane w poniedziałek, 24 kwietnia uroczystą sesją rady miejskiej w Książu Wlkp., która odbędzie się z udziałem społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz przedstawicieli różnych lokalnych organizacji, delegacji i sztandarów.

Niecodzienne posiedzenie rady miejskiej odbędzie się poza siedzibą organu, bowiem zaplanowano je w Szkole Podstawowej w Książu Wlkp., noszącej imię Wiosny Ludów. Ponadto uroczystościom towarzyszyć będzie jubileusz 50-lecia nadania imienia i sztandaru tej placówce. Szkolna akademia z tej okazji odbędzie się kilka dni później, w piątek, 28 kwietnia.

Inscenizacja bitwy

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów będą wydarzenia zorganizowane w dniu rocznicy – w sobotę, 29 kwietnia. Wówczas mieszkańcy gminy Książ Wlkp. i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście zgromadzą się na ksiąskich Mogiłach, aby podczas plenerowej mszy świętej uczcić pamięć o poległych Bohaterach.

  Śremska grupa nordic walking rozpoczyna sezon

Po nabożeństwie odbędzie się krótka część oficjalna z udziałem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego imienia Bohaterów Wiosny Ludów, by następnie przejść do części artystyczno-kulturalnej, podczas której zostanie zaprezentowana inscenizacja bitwy w wykonaniu lokalnej społeczności. Na tym jednak nie koniec…

Przy okazji majowych świąt upamiętniona zostanie postać szczególnie zasłużona w czasie ksiąskiej Wiosny Ludów – dowódca wojsk polskich oddziału w Książu, major Florian Dąbrowski. – Będziemy go wspominać nie tylko przez okoliczność 175. rocznicy wydarzeń, ale również z uwagi na przypadającą w tym roku 225. rocznicę Jego urodzin oraz 175. rocznicę śmierci. Oprócz tego zostało zaplanowanych wiele inicjatyw towarzyszących – zapewnia ksiąski magistrat, który gorąco zachęca społeczność gminy Książ do aktywnego udziału w obchodach 175. rocznicy Bitwy o Książ