Wszywki alkoholowe Warszawa – Walka z chorobą alkoholową


VW_Berdychowski_400_150(1)

Jedną z najskuteczniejszych dostępnych obecnie metod leczenia jest suplementacja wszywką alkoholową Esperal. Ma to na celu pomóc pacjentom w radzeniu sobie z tym stanem w dłuższej perspektywie.

  

 

Co to jest wszywka alkoholowa?

 

Esperal znany również jako „Disulfiram WZF” to substancja farmakologicznie czynna firmy Polfa Warszawa S.A., która skutecznie wspomaga abstynencję. Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH). W ten sposób blokuje konwersję etanolu i hamuje ADH. Dlatego po spożyciu alkoholu stężenie aldehydu octowego wzrasta i pojawiają się objawy zatrucia alkoholowego – tylko że o wiele bardziej intensywne. Esperal nie powstrzymuje głodu alkoholu u uzależnionego, lecz polega na terapii awersyjnej. Mówiąc najprościej, ma to na celu napiętnowanie trunku w umyślę chorego i odciągnięcie go tym samym od schematu choroby. Nie trzeba czekać długo na reakcje disulfiramu z alkoholem. Po 10 minutach pojawiają się następujące objawy:

 

 • Zawroty i bóle głowy
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
 • Wymioty
 • Zaczerwienienie
 • Niedociśnienie

Objawy te są wieloma objawami zatrucia alkoholem i mogą zwykle trwać od 30 minut do kilku godzin, w zależności od ilości spożytego alkoholu. Niemniej jednak Esperal wykazał niezwykłe efekty terapeutyczne i uratował wielu ludzi od głębokiego uzależnienia.

 

 

Terapia awersyjna i poradnictwo psychologiczne

 

Esperal ma udowodnioną skuteczność, ale powinien być połączony z psychoterapią. Ponieważ alkoholizm ma podłoże psychologiczne potrzeba psychologicznych środków do jego zwalczenia. Dlatego ważne jest, aby podczas terapii awersyjnej skonsultować się z psychologiem w celu ustalenia przyczyny uzależnienia. Brak wsparcia psychologicznego w tej sytuacji może wpłynąć na powrót pacjenta do schematu choroby. Ten wybór zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji abstynencji. Częstym zjawiskiem jest to, że pacjent powraca do swoich poprzednich nawyków, pomimo zażywania Esperalu i niepicia w tym czasie alkoholu, z powodu problemów, które go dotyczą. Z profesjonalną pomocą możesz zidentyfikować i uporać się z trudnościami, które znacznie obniżają Twoją motywację do walki z chorobą.

Alkoholizm to nie tylko problem alkoholowy. Ponieważ uzależnienie dotyka członków rodziny, przyjaciół i ludzi wokół nich, terapia rodzinna może pomóc w uzupełnieniu terapii indywidualnej lub grupowej. To wsparcie ze strony bliskicu jest również jednym z kluczowych czynników w przezwyciężaniu uzależnienia i zwiększaniu skuteczności Esperala.

Wszystko o zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal

Pierwszym krokiem jest odbycie konsultacji lekarskiej, podczas której wykluczane są ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz określana jest dawka leku (na podstawie wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej). Przeciwwskazaniami Mogą okazać się niewydolność serca, uczulenie na którykolwiek składnik leku, marskość wątroby, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia psychiczne czy próby samobójcze.

Sam zabieg polega na chirurgicznym wprowadzeniu tabletek ( zazwyczaj 8-10 sztuk)jednak jest to kwestia indywidualna. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym powięziowo, najczęściej w górnej części pośladków, dzięki czemu jest bezbolesny. Blizna pooperacyjna jest niewielka i goi się stosunkowo szybko, około 2 tygodni.

Esperal pozostaje w ciele przez 12 miesięcy, po czym zabieg można powtórzyć. W tym czasie próby spożywania alkoholu powodują nieprzyjemne objawy zatrucia, mające na celu zniechęcenie pacjentów do powtarzania schematu alkoholizmu. Ponadto sam disulfiram jest nieszkodliwy dla organizmu, więc nie ma skutków ubocznych, chyba że zostanie zmieszany z alkoholem. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również alkoholu w żywności, perfumach, produktów do higieny jamy ustnej i lekach.

Czas siedem dni po zakończeniu terapii Esperal jest również ważny. W tym okresie pacjentowi surowo zabrania się picia alkoholu. Niezastosowanie się do tego może prowadzić do wystąpienia objawów zagrażających życiu, dlatego leczenie odbywa się za pełną zgodą pacjenta i regularnym monitorowaniem medycznym i psychologicznym.

 Wszywka alkoholowa Esperal lub tabletki doustne

Disulfiram jest również dostępny w postaci tabletki doustnej przyjmowanej rano lub wieczorem w dawce przepisanej przez lekarza. Zależy to od masy ciała pacjenta i ewentualnych chorób współistniejących. Podobnie jak przy Esperalu trzeba odbyć 24 godzinną abstynencję, zanim lek będzie mógł zostać przyjęty, jednak te formaty różnią się pod wieloma względami. Pierwszą ważną różnicą jest czas trwania działania. Tabletki są znacznie krótsze niż Esperal i należy je zażywać systematycznie. Ponadto dzięki tabletkom znacznie łatwiej jest powstrzymać się od terapii awersyjnej, ponieważ wystarczy przestać ją brać. Takie działanie w przypadku wszywki alkoholowe Warszawa (https://esperalwarszawa.pl/) jest znacznie trudniejsze, ponieważ wymagają dodatkowego zabiegu i dużej inwestycji.

Z drugiej strony zażywanie tabletek uwalnia od inwazyjnych zabiegów. Dlatego tabletki są przeznaczone dla osób o silnej woli i motywacji, a Esperal jest dla tych, którzy wolą chronić się w przypadku silnego głodu alkoholowego. Wszystko zależy od potrzeb każdego pacjenta i odpowiedniej konsultacji psychologicznej, aby dobrać najlepszą formę wsparcia w walce z chorobą.

Mimo, że disulfiram jest niezwykle bezpieczny, a skutki uboczne niebywale rzadkie, to istnieją i mogą nimi być:          

 • Senność
 • Wymioty
 • Metaliczny posmak w ustach
 • Depresja
 • Niepokój
 • Reakcje skórne

 

Większość z tych działań niepożądanych obserwuje się w ciągu pierwszych kilku dni po wszczepieniu Esperalu i w zależności od przyczyny występowania objawów lekarz decyduje czy należy usunąć wszywkę.