Wszywka alkoholowa Bełchatów – leczenie alkoholizmu terapią awersyjną

Po 10 latach powrócił na rynek od tej samej firmy pod nazwą Disulfiram WFZ. Obecnie terminu „Esperal” używa się jako potocznej nazwy wszywki alkoholowej. Jego substancją czynną jest disulfiram i używa się go w terapii awersyjnej jako bodźca wspomagającego w procesie leczenia choroby alkoholowej. Jest to obiekt kontrowersyjny ponieważ jego celem nie jest tłumienie chęci wypicia trunku, a wywołanie względem niego awersji.

Esperal w kontekście chemicznym.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Disulfiram, substancja czynna Esperalu, to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Alkohol jest łatwo wchłaniany przez przewód pokarmowy i ulega metabolizmowi w następujący sposób: • Etanol w wątrobie ulega przemianie do aldehydu octowego pod wpływem dehydrogenezy alkoholowej
 • Etanol ulega przemianie do kwasu octowego pod wpływem dehydrogenezy aldehydowej
 • Etanol ulega przemianie do dwutlenku węgla i wody

Disulfiram ma za zadanie hamować ADH, czyli w ogóle nie dopuścić do sytuacji z drugiego punktu, co powoduje znaczny wzrost aldehydu octowego w organizmie.

Działanie wszywki alkoholowej w terapii awersyjnej.

Terapia awersyjna jest to terapia mająca wyeliminować dane zachowanie czy substancję poprzez wprowadzenie negatywnego bodźca przy każdym powieleniu zachowania lub zetknięciu z ową substancją. Polega na skojarzeniu tego zachowania z negatywnymi konsekwencjami. Bodźcem w przypadku leczenia choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa Bełchatów (http://esperallodz.pl/esperal-wszywka-alkoholowa-piotrkow-trybunalski-belchatow/). Disulfiram w jest obojętny dla organizmu, nie jest szkodliwy, jednak w połączeniu z alkoholem, poprzez wzrost stężenia aldehydu octowego, maksymalizuje dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym. Są to objawy takie jak:

 • Zawroty i bóle głowy
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
 • Wymioty
 • Zaczerwienienie
 • Niedociśnienie
 • Lęk

Objawy te w zależności od ilości wypitego alkoholu utrzymują się od 30 minut do nawet kilku godzin. Jest to wystarczająco silny bodziec, by wykształcić w chorym niechęć do alkoholu i pomóc mu uporać się z nałogiem.

Dlatego też psycholodzy zajmujący się pacjentami z uzależnieniem od alkoholu polecają im zabieg umieszczenia Esperalu. O ile terapeuta jest w stanie pomóc choremu na tle psychicznym, tak nie ma bezpośredniego wpływu na aspekty somatyczne, które też dotykają pacjenta. Głód alkoholowy jest silną przeszkodą w walce z alkoholizmem, a disulfiram skutecznie wspomaga na tejże płaszczyźnie.

Jak wygląda zabieg umieszczenia Esperalu krok po kroku

Krok 1: Wybór kliniki i konsultacja z lekarzem

Obecnie wiele klinik w Polsce posiada w swojej ofercie zabieg implantacji wszywki alkoholowej. Podczas konsultacji lekarz określa dawkę potrzebną do terapii na podstawie wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej (najczęściej 8-10 tabletek). Identyfikuje również ewentualne przeciwskazania do podjęcia zabiegu.

Krok 2: Zabieg i przygotowanie

Jedynym przygotowaniem dla pacjenta jest to, by nie spożywać alkoholu na okres 24h przed zabiegiem, żadne większe przygotowania nie są wymagane. Zabieg jest mikrochirurgiczny Esperal umieszcza się podczas niego podwięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a implantacja trwa jedyne 30 minut, więc szybko i bezboleśnie. Przed, w trakcie i po zabiegu jest zapewniona również odpowiednia opieka medyczna.

 

Krok 3: Już po zabiegu

Od teraz Esperal będzie działać 8 – 12 miesięcy i pacjent ma w tym czasie zakaz spożywania alkoholu. Rana po zabiegu goi się bardzo szybko, jednak zalecana jest dokładna higiena i zmiana opatrunków w okresie 2. tygodni. Jeśli nie zastosuje się do zaleceń lekarza, to dozna wyżej wymienionych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Poza alkoholem w standardowej dla alkoholika postaci należy też unikać go w przypadku:

 • Czekoladek czy wypieków zawierających alkohol
 • Płynów stomatologicznych na bazie alkoholu
 • Leków, które w składzie zawierają alkohol
 • Wód toaletowych czy perfum na bazie alkoholu (w niektórych przypadkach kontakt z nimi może skutkować reakcją alergiczną skóry)
 • Sosów i innych produktów zawierających ocet

Jest to czas szczególnie wymagający stałych konsultacji psychologicznych, by terapia uzależnień i awersyjna mogły się wzajemnie uzupełniać i przynieść najlepsze rezultaty. To połączenie znacznie podnosi skuteczność używania Esperalu i daje większe prawdopodobieństwo, że pacjent nie powróci do spożywania alkoholu.

Krok 4: Co po 12 miesiącach?

Istotnym jest by nawet do 7 dni po zakończeniu terapii Esperalem nie pić alkoholu. Substancja czynna wciąż utrzymuje się w organizmie i dolegliwości zatrucia alkoholowego mogą wystąpić. Jest to czas by sprawdzić, czy faktycznie wszywka alkoholowa spowodowała awersję do alkoholu, czy może być potrzebny kolejny zabieg. Zależy to od indywidualnych potrzeb i stopnia choroby.

Zalety wszywki alkoholowej – tabletki doustne kontra Esperal

Zdecydowanie się na Esperal łączy się z inwazyjnym zabiegiem, a alternatywą zdaje się być disulfiram w tabletkach doustnych. Tak samo jak w przypadku wszywki alkoholowej należy odbyć 24 godziny abstynencji, by móc przyjąć lek, jednak w wielu aspektach te formy się różnią. Czas działania leku doustnego, trwa wiele krócej niż Esperal i trzeba brać go systematycznie. Co więcej o wiele łatwiej jest zrezygnować z terapii awersyjnej w przypadku tabletek, bo wystarczy je po prostu odstawić. W przypadku wszywki alkoholowej jest o wiele trudniej, gdyż wymaga to przebycia kolejnego zabiegu i zainwestowania kolejnych pieniędzy. Daje to lepszą kontrolę choremu i większą możliwość współdziałania z terapeutą ze względu na osiągalny długi stan trzeźwości.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej mimo iż jest inwazyjny to nosi ze sobą niewielkie ryzyko wystąpienia komplikacji, przy czym blizny są małe i w ukrytym miejscu.

Tabletki będą zatem dla osób, które odznaczają się silną wolą i motywacją, zaś wszywka alkoholowa będzie dla osób, które wolą zabezpieczyć się na wypadek silnego głodu alkoholowego i powrotu do nałogu. Wszystko zależy od potrzeb danego pacjenta i dobrej konsultacji psychologicznej, by wybrać odpowiednią formę wsparcia w walce z chorobą.

Ewentualne negatywne skutki i przeciwwskazania

Disulfiram, mimo że jest bezpieczny to, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125–150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy grożące życiu takie jak

 • zaburzenia rytmu serca
 • niewydolność krążenia
 • drgawki
 • niewydolność oddechowa

Z kolei skutki uboczne występują niezwykle rzadko, jednak jak w przypadku każdego środka farmakologicznego występują.

Niepożądane objawy:

 • senność
 • wymioty
 • poczucie metalicznego smaku w ustach
 • stany depresyjne
 • lęk
 • reakcje skórne

Zazwyczaj te uboczne skutki zauważa się w pierwszych dniach po implantacji, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku ich nasilania konieczne może być nawet usunięcie wszywki alkoholowej.