|

Wracają do korzeni. Ruszyły warsztaty dla podopiecznych Koła Smoki

Projekt zainicjował wyjazd do leszczyńskiej Manufaktury Gliny, gdzie uczestnicy warsztatów zgłębiali tajniki pracy z gliną, bo właśnie materiał ten będzie tematem przewodnim cyklu zajęć pt. „Powrót do korzeni”.

– Na pokazie ceramicznym wszyscy otrzymali kawałek gliny i wykonali formę według własnych upodobań, którą następnie ozdobili, wykorzystując wałek z wytłoczonym wzorem – relacjonuje Julia Biernacka, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem.Fot. D. Górna

Pokaz ceramiczny stał się początkiem działań, które są kontynuowanie podczas warsztatów w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Psarskiem. Udział w nich biorą podopieczni Koła Smoki, zarówno dzieci, jak i dorośli, dla których praca z gliną ma być radosną chwilą kreacji.

Dlaczego glina?

– Praca z gliną wycisza i uspokaja. Uczy także cierpliwości i szacunku do tworzywa, a przy okazji fantastycznie usprawnia pracę rąk – podkreśla Dorota Witczak, która zgodziła się poprowadzić warsztaty dla podopiecznych Koła. Podczas pierwszych zajęć zaproponowała wykonanie miseczki i talerzyka. Pokazała także jak je ozdobić przy wykorzystaniu roślin.

Warsztaty potrwają do połowy grudnia br. Ich zwieńczeniem będzie wystawa prac z gliny, która towarzyszyć będzie tradycyjnemu spotkaniu wigilijnemu dla podopiecznych Koła Smoki i zaproszonych gości.

Fot. D. Górna

Na koniec musimy wspomnieć, że projekt warsztatów przygotowała zmarła niedawno Maria Stefaniak, ukochana przez swoich podopiecznych założycielka Koła. Zajęcia odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 12 000 zł oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy udziale Starosty Śremskiego i współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie w kwocie 3 500 zł.