Jakie buty zapewniają największą ochronę w górach?

Wystarczy… założyć odpowiednie buty. Dobre buty to przepis na udaną górską wędrówkę. Odpowiednio dopasowane zapewniają komfort, zadowolenie i satysfakcję. Z nimi unikniemy skaleczeń, złamań i upadku, który w górach może skończyć się tragicznie.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Buty trekkingowe czy zwykłe?

Ucisk, zły rozmiar i obtarcia, pozornie niegroźne, na trasie mogą przerodzić się w poważny problem. Wie o tym ten, kto choć raz przeszedł długi dystans. Na szlaku nie ma odwrotu. Głębokie otarcia zatrzymają nas w połowie drogi, a później zostaje już tylko wzywać pomoc.

Często wydaje nam się, że trampki i adidasy są świetnym wyborem do górskiej wspinaczki. To ponadczasowe obuwie na każdą okazję, a do tego sportowe i dobrze w nim wyglądamy. Czy można wybrać lepiej?

Trampki czy adidasy to obuwie do codziennych wyjść na miasto, ze znajomymi i na spacer. Nie założymy ich na długie, trudne i wymagające górskie trasy. Do tego służą odpowiednie… buty trekkingowe, które znajdziesz na: e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html.

Buty trekkingowe to rodzaj obuwia, które daje komfort i bezpieczeństwo. Posiadają kilkuwarstwową podeszwę, która izoluje od powierzchni, jest antypoślizgowa i twarda. Dzięki temu zapewnia stopie ochronę przed uderzeniami i ostrymi skałami.

Kolejną zaletą butów trekkingowych jest przyczepność na trudnej powierzchni oraz materiał. Zwykle wykonane z zamszu lub skóry licowej są wytrzymałe i „oddychające”. W zależności od modelu obuwia odprowadzają również pot i są wodoodporne, co je wyróżnia od zwykłych trampek.

Buty trekkingowe to dobry wybór dla osoby, która spędza dzień w ciągłym ruchu. Sprawdzą się podczas górskich wypraw, trekkingu oraz spaceru dolinami. Sam trekking to forma turystyki uprawianej najczęściej w górach z odpowiednim sprzętem i wyposażeniem.

Wysokie kontra niskie

Gdy już wiemy, że buty trekkingowe to odpowiednie obuwie na górską wędrówkę, pozostaje wybór: wysokie albo niskie. Pierwsze z nich, czyli za kostkę, sprawdzą się podczas wielodniowej wyprawy bez względu na pogodę, w trudnych warunkach atmosferycznych. Funkcja stabilizacji stopy i palców usztywni stopę, co uchroni nas przed możliwą w górach kontuzją oraz innymi bólowymi dolegliwościami. Podczas wędrówki po kamieniach nie ucierpi również nasza kostka chroniona przed uderzeniami z zewnątrz. Wysokie buty zabezpieczają też przed błotem i wodą.

Buty niskie są dobrym rozwiązaniem na krótsze jednodniowe trasy. Wtedy liczy się lekkość i stabilność obuwia. Możemy w nich spacerować po utwardzonych szlakach i dolinach. W porównaniu do butów „za kostkę” są znacznie lżejsze i wygodniejsze. Innym ułatwieniem w czasie trasy jest przewiewność. Buty niskie łatwo dopasujemy do codziennych aktywności, czego nie zrobimy z butami wysokimi przeznaczonymi na długie i górski dystanse.

Jakie buty wybrać?

Jakość, wytrzymałość i wygoda – trzy cechy, którymi odznaczają się dobre i chroniące stopę buty. Jeśli kupujemy obuwie, to na lata, dlatego ważne jest po pierwsze sprawdzenie składu, czyli, z czego zostało wykonane. Buty złej jakości, szybko się rozkleją, uszkodzą i przemokną. Musimy pamiętać, że warunki panujące w górach są różne. Czasem jest słonecznie i ciepło, a innym razem deszczowo. Drugi przypadek wymaga nieprzemakalnego obuwia. W przeciwnym wypadku przemoczymy stopy i stracimy komfort wędrowania. Co więcej, zostaniemy zmuszeni do powrotu.

Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest wygoda. Buty nie mogą nas obcierać ani być ciasne. Rozmiar musi być odpowiednio dopasowany do stopy i posiadać przestrzeń, w razie założenia grubszej skarpety. Przed wyborem butów, zastanówmy się, do czego będziemy ich używać i w jakie trasy. Jednocześnie pamiętajmy, że dobre obuwie to podstawa udanej wędrówki.