Image

W Psarskiem powstała nowa łąka kwietna

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

To już druga łąka kwietna w Psarskiem. Pierwsza powstała równo rok temu w okolicy Domu Pomocy Społecznej. Wówczas inicjatorką akcji była Dorota Witczak. Łąka powstała z okazji Światowego Dnia Pszczół, który przypada 20 maja.

Idąc za ciosem, również w tym roku, lokalna społeczność postanowiła wysiać „pszczeli pożytek”. Akcję koordynował sołtys Łukasz Brzeziński, który aktywnie włączył się w prace ziemne. Pomoc zaoferował również Daniel Niewiński, który od kilku lat aktywnie wspiera zakładanie łąk kwietnych. Nowa łąka powstała na terenach rekreacyjnych.Fot. D. Górna

– To już nasza druga łąka kwietna. Wysiewamy specjalną mieszkankę – tzw. pszczeli pożytek, w której znajdują się rośliny miododajne. Pomaga to ograniczyć szkody, ponieważ z roku na rok zmniejsza się liczebność pszczół. Jest także coraz mniej zieleni. W tegorocznej akcji wsparło nas Centrum Ogrodnicze Agawa – podkreśla Dorota Witczak.

Fot. D. Górna

Inicjatorów akcji, w pracach nad nową łąką, wsparła lokalna społeczność oraz przypadkowo spotkani wędkarze. Wspólnymi siłami wysiali takie rośliny jak: koniczyna, kolendra, nagietek, kminek, kąkol polny, ogórecznik lekarski, bławatek, mak polny i słonecznik. Na efekty tych prac trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Czy rośliny przetrwają doskwierającą w Wielkopolsce suszę? – Łąka kwietna powinna sama o siebie zadbać. Roślinność się obroni – zapewnia D. Witczak.