|||

Składowane odpady są rakotwórcze! Śremianie pozostają w areszcie

W piątek, 4 lutego na wniosek Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej sąd aresztował trzech mężczyzn podejrzanych o popełnienie przestępstw dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz nieodpowiedniego postępowania z odpadami (art. 183 § 1 k.k.). Dwóch z trzech zatrzymanych to mieszkańcy powiatu śremskiego, trzeci – powiatu elbląskiego – w wieku 57, 52 i 32 lata. Już wiadomo, że w areszcie pozostaną na dłużej, gdyż śledczy posiadają opinię biegłego w sprawie odpadów składowanych prze grupę w Borzynowie.

Przypomnijmy. Ponad miesiące temu na działce w Borzynowie należącej do osoby prywatnej, policja znalazła dużą ilość chemicznych odpadów. Znajdowały się one w kontenerach w ciężarówce, która częściowo była już rozładowana.

Na trop tego przestępczego procederu wpadli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej, którzy w dniu 2 lutego 2022 roku w Nowym Mieście nad Wartą, ujawnili odpady niebezpieczne przewożone w niezabezpieczonych pojemnikach typu „Mauser” o pojemności tysiąc litrów każdy.

Niebezpieczne odpady
fot. arch. red.

Dzień później, tj 3 lutego, podczas przeszukania miejsca zamieszkania jednego z podejrzanych, policjanci odnaleźli substancje niebezpieczne (m.in. ciecze palne) przechowywane m.in.  w 128 metalowych beczkach o pojemności 200 litrów każda, 15 tysiąc litrowych pojemnikach typu „Mauser”, 120 zbiornikach o pojemności 20 litrów każdy oraz 75 pojemnikach plastikowych o różnej pojemności. – W wyniku dalszych czynności procesowych prowadzonych w pomieszczeniach magazynowych na terenie Leszna zabezpieczono zbiorniki, w których również składowane były szkodliwe odpady – dodaje prokuratura.

– Prokuratura w Poznaniu dysponuje już zleconymi w tej sprawie opiniami. Według biegłego substancje ujawnione w miejscowości Borzynowo są odpadami niebezpiecznymi o właściwościach rakotwórczych, palnych i łatwopalnych. Są to m. in. farby, lakiery bogate w węglowodory ropopochodne. Zdaniem biegłego składowanie odpadów sprowadza niebezpieczeństwo zdarzenia w postaci pożaru lub rozpowszechniania się substancji trujących, a także sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach, może również spowodować obniżenie jakości powietrza, powierzchni ziemi – informuje Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!