Image
  • Home
  • Aktualności
  • Co dalej z tą sowiecką gwiazdą? Burmistrz będzie rozmawiał z IPN

Co dalej z tą sowiecką gwiazdą? Burmistrz będzie rozmawiał z IPN

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Pod koniec marca zapytaliśmy naszych czytelników, co sądzą o radzieckim symbolu zniewolenia narodu polskiego, czyli gwiazdy z sierpem i młotem, którą możemy podziwiać na pomniku żołnierzy armii czerwonej, mieszczącym się na cmentarzu komunalnym.

Postawione przez nas pytanie brzmiało „Czy symbol gwiazdy z sierpem i młotem powinien zniknąć z cmentarnego pomnika?”. Odpowiedzi były trzy do wyboru: tak; nie; oraz nie wiem. Głosowanie w naszej internetowej sondzie trwało do 19 kwietnia. Każdy adres IP mógł oddać tylko jeden głos. Zdecydowana większość głosujących, bo aż 74,53 proc. z nich odpowiedziała na postawione przez nas pytanie „tak”, czyli jest za tym, aby ten symbol zniknął z pomnika. Niespełna 24 proc. internautów stanęło w obronie symbolu czerwonoarmistów, a 1,89 proc. głosujących uznało, że nie ma zdania na ten temat.

 

Wyniki internetowej sondy oddają nastroje panujące w śremskiej społeczności. W większości, w internetowym wpisie dedykowanemu naszej sondzie pojawiły się głosy równoznaczne z wynikami sond. „Ja bym wszystkie te pomniki usunął nie ma miejsca na nie u nas w Polsce już dawno powinny one zniknąć z naszego Państwa, dobrze jeszcze że swastyki gdzieś obok nie ma wyjazd i koniec tyle w temacie!” – uważa pan Łukasz. „Czy chcemy, czy nie chcemy to armia ze wschodu wypędzała hitlerowców, jednocześnie wprowadzając niewiele lepszy system” – komentuje internauta Ryszard i dodaje. „Sierp i młot to symbole państwa, którego już niema, a właściwie teraz dzięki Putinowi znów istnieje w najgorszej możliwej formie faszystowskiego agresora Ukrainy .Ten symbol musi być zniszczony, ale opis tragedii tamtych ludzi, którzy szli walczyć ze złem hitleryzmu, mając za plecami wrogie sobie państwo, w którym przyszło im żyć,  musi być uwieczniony” – dodaje.

Przepisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 o zakazie propagowania komunizmu nie stosuje się do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku. O losie symboli radzieckich na grobie  żołnierzy armii czerwonej na Cmentarzu Komunalnym w Śremie Burmistrz Śremu będzie rozmawiał w piątek 22 kwietnia 2022 r. z przedstawicielami Oddziału IPN w Poznaniu – mówi Julia Projs z Urzędu Miejskiego w Śremie.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


Berdychowski Kwiecien2 2024

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]