| | | | |

Sierp i młot – czy te radzieckie symbole powinny zniknąć z pomnika [SONDA]

Na Pomniku Żołnierzy Armii Czerwonej, który mieści się na Cmentarzu Komunalnym znajduje się całkiem sporych rozmiarów gwiazda, na której widnieją sierp i młot. Te dwa przedmioty dla wielu Polaków stanowią symbol zniewolenia Polski, a w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, kiedy Rosja znów pokazuje swoje imperialne oblicze, niektórzy sądzą, że powinien on zniknąć na zawsze.

Przy czym co jest bardzo ważne – nie chodzi o likwidacje pomnika, tylko usunięcie niewygodnego symbolu.

W kilku miastach, choćby w Poznaniu czy Kościanie, trwa publiczna debata na ten temat, a radni apelują do władz o podjęcie konkretnych kroków. W Śremie póki co cisza.

Czy taki symbol gminne władze, które sprawują pieczę nad nekropolią, mogą zdjąć? Otóż sprawa nie jest taka oczywista. Nie wystarczą tutaj dobre chęci, potrzebne są zgody „góry”. W tym przypadku niezbędna jest opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Spytaliśmy więc samorządowców, co oni sądzą na ten temat.

Byłbym zwolennikiem usunięcia gwiazdy z przestrzeni publicznej. Radziecka gwiazda na pomniku Żołnierzy Armii Czerwonej to symbol zniewolenia Polski, a nie jej wyzwolenia. Armia Czerwona wyrządziła wiele krzywd narodowi polskiemu. Gwałty, rabunki, mordy ludności cywilnej. Dobrze się stało, że pomnik ten został przeniesiony z rynku, na cmentarz, ale gwiazdę bym wymienił i w to miejsce wstawił symbol chrześcijaństwa. – mówi Robert Piątek, lider Prawa i Sprawiedliwości w Śremie.

Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, choć nie mówi o tym wprost jako o usunięciu radzieckiej gwiazdy z sierpem i młotem z pomnika na cmentarzu, wyraża jednak aprobatę dla tego pomysłu.

Z kolei wicestarosta Piotr Ruta nawołuje do przestrzegania prawa i odnosi się do wprowadzonej przez rząd PiS ustawy dekomunizacyjnej. – W pierwszej kolejności sprawdziłbym zgodność pomnika z ustawą o denazyfikacji i dekomunizacji miejsc w przestrzeni publicznej. Jeżeli jest to niezgodne, to natychmiast należałoby rozpocząć procedurę usunięcia. Z drugiej jednak strony, taka była nasza historia i musimy o niej pamiętać, jakiś więc ślad w tym miejscu powinien pozostać. Jestem jak najdalej od tego, aby takie symbole pozostawiać, ale jakiś ślad pozostać musi – komentuje. Wicestarosta śremski nie szczędzi gorzkich słów w kierunku wojsk Putina, które bestialsko najechały wolną Ukrainę.To jest dzicz, która nie zasługuje na miano armii, a ludzie w niej służący nie są godni nazywania ich żołnierzami. Znamy to z historii, a moją rodzinę dotknęło to szczególnie. Mój dziadek „wyzwolenie” niemal przypłacił życiem – dodaje.

Na wiele telefonów, jakie wykonałem w tej sprawie do osób znanych i wpływowych w mieście tylko jeden był głosem sprzeciwu wobec takiego pomysłu. To głos Eugeniusza Siczyńskiego, przewodniczący Nowej Lewicy w Śremie.

Nie zastanawiałem się nad tym. Ja osobiście bym nie chciał usunięcia tego symbolu w tym konkretnym miejscu. Jest to część naszej historii i oddanie w ten sposób hołdu tym, którzy oswobadzali Śrem spod hitlerowskiego jarzma. Dziś symbol ten jest bardzo niewygodny, szczególnie teraz – mówi.

 

Sami zaś śremianie mogą zabrać głos w tej sprawie i odpowiedzieć na proste pytanie: czy jesteś za usunięciem gwiazdy z sierpem i młotem z pomnika czerwonoarmistów na cmentarzu? Wystarczy oddać głos w naszej ankiecie, która znajduje się powyżej. Jej wyniki poznamy za 3 tygodnie.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

VW_Berdychowski_400_150(1)

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!