Image

Nawet 250 zł dofinansowania na zakup nowego TV z DVB-T2

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W środę 30 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Nowelizacja przewiduje m.in. rozróżnienie kwoty dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100zł.

Zmiany legislacyjne wynikają z konieczności zapewnienia nieprzerwanego dostępu do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej wszystkich obywateli.

Taki wniosek składa jedna osoba z gospodarstwa domowego. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w placówce Poczty Polskiej lub bezpośrednio online na platformie gov.pl/cyfrowaTV.

Po złożeniu wniosku otrzyma się specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie.

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem zrealizować należy w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Realizacja świadczenia jest możliwa już w ponad 2600 punktów sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce. W Śremie takich punktów jest 5 i są to popularne elektormarkety.

W naszym województwie, podobnie jak w zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim zmiana nadawania telewizji naziemnej na  DVB-T2.HEVC odbywać się będzie od przyszłego poniedziałku 25 kwietnia.

Nie każdy od razu musi pędzić do sklepu i wymieniać TV na nowy. Być może ten aktualnie posiadany jest w wymaganym standardzie. Wystarczy wyszukać testowe kanały nadawane w DVB-T2 HEVC. Są to takie kanały, jak: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeżeli pojawiły się na liście kanałów posiadanego telewizora, oznacza to, że jest on przystosowany do odbioru DVB-T2/HEVC.

Co ważne, z dofinansowania można skorzystać także w sytuacji, gdy nie płaci się abonamentu radiowo-telewizyjnego. Program dofinansowania będzie trwał do 31 grudnia 2022 roku.