Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« All Wydarzenia

Wykład w Muzeum: Wysiedlenia Niemców z Wielkopolski po II wojnie światowej

17 maja 18:30 - 20:30

Wykład w Muzeum: Wysiedlenia Niemców z Wielkopolski po II wojnie światowej

Muzeum Śremskie zaprasza na wykład historyczny poświęcony czasom powojennym. Tematem przewodnim będą wysiedlenia Niemców z Wielkopolski po II wojnie światowej. O tych wydarzeniach opowie prof. dr hab. Stanisław Jankowiak – pracownik Instytutu Historii UAM w Poznaniu.

Na wstępie przypomnijmy, że w 1931 r. w Polsce żyła około 750 tys. mniejszość niemiecka, w tym przede wszystkim na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce. Często z pokolenia na pokolenie mieszkali obok Polaków. Podczas II wojny światowej tylko część z nich przyjęła wrogą postawę wobec sąsiadów. Jednak w wyniku klęski III Rzeszy wysiedlono z Wielkopolski niemal całą niemiecką mniejszość.

Podczas wykładu w Muzeum Śremskim zostaną przedstawione okoliczności i przebieg wysiedlenia, a także losy wysiedlonych i ich pozostawionych majątków.

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Stanisław Jankowiak – urodzony w Gostyniu, pracownik Instytutu Historii UAM w Poznaniu, w latach 2000-2006 naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. Jego badawcze zainteresowania oscylują wokół historii Polski XX w. Ceniony przez studentów wykładowca akademicki. Autor takich publikacji jak m.in.: „Poznański Czerwiec 1956 w dokumentach”, „Polska i Wielkopolska w marcu 1968 roku”, „Wysiedlenie i emigracja ludności niemieckiej w polityce władz polskich w latach 1945-1970”.

Wykład zaplanowano na środę, 17 maja o godz. 18.30. Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
17 maja
Godzina:
18:30 - 20:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Muzeum Śremskie

Miejsce wydarzenia

Muzeum Śremskie