Blisko 2 tys. świń do likwidacji. Ognisko ASF w powiecie śremskim

Dotąd, w tym roku, na terenie powiatu śremskiego nie było ogniska afrykańskiego pomoru świń u zwierząt hodowlanych. ASF wykryty był u dzików w Grzybnie. Teraz przyszła kolej na świnie.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu trzeciego ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa Wielkopolskiego na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 8 lipca 2025 r. otrzymanych z Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Ognisko stwierdzono na terenie gminy Brodnica, czyli w gminie, gdzie wcześniej, kilkukrotnie, potwierdzono obecność wirusa u padłych dzików.
Martwe dziki w Grzybnie. Możliwe kolejne przypadki ASF
Wirusa potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1949 świń, położonym w miejscowości Chaławy, w gminie Brodnica. Choroba została wykryta na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego. W gospodarstwie hodowane były świnie w różnych wieku. Zwierzęta były utrzymywane w cyklu otwarto-zamkniętym.
Reklama
Już wdrożone zostały środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego, wyznaczanie obszarów objętych ograniczeniami, tj. zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ogniska.
Wczoraj, tj. 9 lipca, już pierwsze transporty zutylizowanych zwierząt, pod policyjną eskortą, zostały wywiezione do spalarni.