||

Dzieje się w sprawie budowy ważnego ronda w Śremie. Kiedy start inwestycji?

Solidarnosci Sikorskiego Rondo
W tym miejscu ma powstać rondo / fot. arch. red. / M. Czubak

Mieszkańcy gminy Śrem mogą odetchnąć z ulgą, a co najważniejsze – z nadzieją patrzeć w przyszłość na poprawę komunikacji drogowej.

1200x628.psd
Reklama VW Berdychowski

W ostatnich dniach pojawiły się dwie kluczowe informacje, które zwiastują istotne zmiany w lokalnym układzie drogowym, mające na celu zwiększenie płynności ruchu oraz bezpieczeństwa na najbardziej obciążonych skrzyżowaniach. Jak tłumaczy burmistrz Grzegorz Wiśniewski, te pozytywne wieści są efektem złożonych przez gminę wniosków i rozmów z odpowiednimi instytucjami, co świadczy o proaktywnym podejściu do rozwiązywania problemów komunikacyjnych w regionie.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji, która ma znacząco usprawnić ruch w centrum miasta, jest budowa ronda na skrzyżowaniu Alei Solidarności i ulicy Sikorskiego.

Jest to kluczowy punkt na drodze wojewódzkiej, który często bywa miejscem zatorów i utrudnień w ruch – wyjaśnia włodarz miasta i gminy Śrem.

Dobre informacje w tej sprawie napłynęły już w kwietniu, kiedy to gmina otrzymała oficjalną odpowiedź na wcześniej złożone pismo, dotyczące tej strategicznej dla mieszkańców inwestycji. Przełom nastąpił 26 maja, podczas sesji sejmiku województwa. Właśnie tego dnia zadanie polegające na budowie wspomnianego ronda zostało oficjalnie wprowadzone do wieloletniej prognozy finansowej.

Jest to decyzja o ogromnym znaczeniu, ponieważ wpisanie projektu do tak ważnego dokumentu finansowego otwiera drogę do jego realizacji i zapewnia stabilność finansową. Co więcej, przewidziano, że ogłoszenie przetargu na wykonawstwo tej inwestycji nastąpi jeszcze w tym roku, zaś roboty drogowe mają rozpocząć się w roku kolejnym.

Dokumentacja na rondo, w tym ZRID już są przygotowane. Wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oznacza przejście własności nieruchomości na Skarb Państwa lub właściwego zarządcę drogi. Przejście to następuje z mocy prawa, co oznacza, że nie jest wymagane zawarcie umowy notarialnej pomiędzy dotychczasowym właścicielem nieruchomości a nowym nabywcą, którym jest Skarb Państwa lub jednostka samorządowa. W praktyce oznacza to, że właściciele nieruchomości objętych decyzją tracą swoje prawa własności do tych nieruchomości na rzecz państwa lub samorządu. To jest konieczne w przypadku tej inwestycji, która będzie wymagała miejsca.

Na przyszły rok, konkretnie na realizację budowy ronda, zabezpieczono znaczącą kwotę 12 milionów złotych.

Druga pozytywna wiadomość dotyczy planowanej analizy ruchu drogowego, która ma poprzedzić potencjalną budowę lewoskrętu na al. Solidarności. Jak wynika z pisma otrzymanego przez gminę na początku kwietnia, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu zobowiązał się do przeprowadzenia szczegółowej analizy ruchu drogowego na skrzyżowaniu Alei Solidarności z ulicą Grottgera i Puchalskiego. Głównym celem tej analizy jest potwierdzenie zasadności wybudowania lewoskrętu z Alei Solidarności w ulicę Grottgera. To miejsce również jest problematyczne i często się korkuje.

Mieszkańcy Śremu bacznie spoglądają burmistrzowi Wiśniewskiemu na ręce, szczególnie w kwestii odkorkowywania miasta. To był bowiem jeden z jego wyborczych punktów – obietnica usprawnienia komunikacji w ten sposób, by samochodem po Śremie się jeździło, a nie stało w korkach. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że gdy oba te zadania dojdą do skutku, to przejazd przez miasto się poprawia. W tej jednak materii jest jeszcze wiele do zrobienia.

Obserwuj nas w Google News

4 komentarze

  1. Przejazd po rondach będzie płynny, ale nadal bardzo powolny, jeśli nowe rondo będzie jednopasmowe, tak jak pozostałe ronda w Śremie.
    W kierunku wyjazdu ze Śremu do Psarskiego rondo powinno mieć osobny niezależny pas do jazdy prosto, żeby jak najszybciej wyprowadzić ruch z miasta i nie blokować jednocześnie wyjazdu z Al. Solidarności do Psarskiego.

  2. Na początek zmiana synchronizacji świateł na każdym skrzyżowaniu dużo usprawniłoby poruszanie się autem po Śremie
    Przykładem są światła przy kościele,czerwone światło dla samochodów i pieszych w każdym kierunku przez prawie 15 sekund

  3. Co też zrobiłem…. Bardzo dobrze, że to nowe rondo będzie większe niż dotychczas zbudowane i będzie dwupasmowe. Jeśli już są tak daleko zakrojone plany to zakładam pozyskanie jakiejś mapki lub wizualizacji nie będzie stanowiło dla redakcji problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *