||

Z wizytą w sołectwach – Grodzewo

Sołtys Paweł Sędziak w towarzystwie suczek rasy chow chow – Luny i Alis.
Sołtys Paweł Sędziak w towarzystwie suczek rasy chow chow – Luny i Alis.

Grodzewo to wieś położona na skraju gminy Śrem – graniczy z gminą Zaniemyśl. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1395 roku. W starym, obecnie odrestaurowanym budynku przez wiele lat mieszkał i tworzył Jerzy Jurga (1940–2009) – znany w Śremie historyk sztuki, artysta malarz i konstruktor kusz.

1200x628.psd
Reklama VW Berdychowski

W gminnej ewidencji zabytków znajduje się dawna szkoła z początku XX wieku, w której mieści się siedziba śremskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

W Grodzewie znajduje się również cmentarz ewangelicki, utworzony w pierwszej połowie XIX wieku, który dzięki inicjatywie lokalnych społeczników został oczyszczony z zarośli i udostępniony do zwiedzania.

Od 2015 roku, a więc już trzecią kadencję, funkcję sołtysa sołectwa Grodzewo pełni Paweł Sędziak.
W ostatnich wyborach, które odbyły się w czerwcu ubiegłego roku, miał dwóch kontrkandydatów – jednak zdecydowanie ich pokonał.
Radę sołecką tworzą: Ewa Szymańska, Marcin Marciniak i Marcin Nowicki.

Paweł Sędziak ma 51 lat i prowadzi firmę Hortus – usługi ogrodnicze, specjalizującą się w utrzymaniu i pielęgnacji zieleni miejskiej. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

21 kwietnia, a więc w dniu śmierci papieża Franciszka, zostałem dziadkiem. Wtedy przyszła na świat moja wnuczka Emilka.

mówi sołtys

Z sołtysem rozmawiamy w jego dużym przydomowym ogrodzie. To właśnie tam, w zadaszonej altanie, odbywają się zebrania wiejskie – Grodzewo bowiem nie ma własnej świetlicy, a bardzo by się przydała.

Bardzo dobrze współpracuje mi się z panem Marcinem Szydłowskim, który udostępnia salę w szkole na niektóre działania. Co roku organizujemy tam spotkania z okazji Dnia Kobiet.

mówi Paweł Sędziak

Drugim regularnie organizowanym wydarzeniem w Grodzewie jest plenerowy festyn na boisku przy siedzibie ZHP.

Fundusz sołecki na ten rok wynosi nieco ponad 21 tysięcy złotych, z czego około 9 tysięcy przeznaczono na pokrycie kosztów projektu oświetlenia ulicy Północnej.

W poprzednich dwóch kadencjach sołtys Sędziak może pochwalić się realizacją oświetlenia trzech ulic: Cichej, Południowej i Radosnej.

Trochę to trwa, bo od wykonania projektu do postawienia działającej lampy mijają zazwyczaj dwa lata.

wyjaśnia nasz rozmówca

Grodzewo się rozbudowuje – powstają nowe domy na odrolnionych działkach, przybywa mieszkańców. Nie jest to wieś typowo rolnicza – gospodarzy w tradycyjnym znaczeniu jest zaledwie dwóch.

W ubiegłym roku w Grodzewie postawiono nowy przydrożny krzyż. Poprzedni, wzniesiony za czasów, gdy sołtysem był Stanisław Kołodziej – teść Pawła Sędziaka – był już bardzo zniszczony.
Głównym sponsorem nowego krzyża jest Daniel Wojciechowski, właściciel firmy Druciki.

Odnowiony przydrożny krzyż w Grodzewie
Odnowiony przydrożny krzyż w Grodzewie
Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *