Czym grozi przegrzanie oleju w chłodnicy?

W trakcie pracy w układzie hydraulicznym dochodzi do wzrostu temperatury. Dotyczy to zwłaszcza oleju hydraulicznego, który poddawany jest sprężaniu oraz zmianie ciśnień. W efekcie może on tracić swoje właściwości, dlatego tak ważne jest zastosowanie chłodnicy. Jej brak lub uszkodzenie mogą przynieść fatalne skutki. Z tego artykułu dowiesz się, czym grozi przegrzanie oleju hydraulicznego w chłodnicy.
Chłodnica oleju hydraulicznego – dlaczego warto?
Zadaniem chłodnicy w układach hydrauliki siłowej jest utrzymanie optymalnej temperatury oleju. W praktyce oznacza to, że urządzenie odpowiada za chłodzenie oleju w celu utrzymania jego prawidłowych właściwości oraz struktury. Tego typu rozwiązanie stosuje się w różnego typu układach hydraulicznych, w tym m.in. w maszynach rolniczych, budowlanych i innych. Dostępne na rynku modele chłodnic olejowych różnią się parametrami technicznymi oraz zasadą działania. Ważne jest, aby dokładnie się z nimi zapoznać i wybrać wysokiej jakości chłodnicę od cenionego producenta, aby zapobiegać przegrzewaniu się oleju hydraulicznego. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz pod linkiem: https://hydromech.eu/pl/menu/rolnictwo/chlodnice-580.html.
Przegrzanie oleju hydraulicznego w chłodnicy – jakie może mieć konsekwencje dla układu?
Obowiązkiem operatora maszyny rolniczej, budowlanej i innej jest kontrolowanie temperatury oleju hydraulicznego w układzie. Wszystko po to, aby zapobiegać jego przegrzewaniu się w chłodnicy. Co jednak w sytuacji, gdy temperatura jest zbyt wysoka? Największe zagrożenie występuje przy przekroczeniu 80°C, jednak i na niższe wyniki warto zwrócić uwagę. Poniżej w kilku zdaniach opisano podstawowe konsekwencje.
Reklama
Utrata właściwości cieczy roboczej
Pierwszą oznaką przegrzania oleju hydraulicznego jest utrata jego właściwości. Obejmuje ona m.in. spadek lepkości i wydajności. Przy wysokich temperaturach może występować zjawisko utleniania. Skutkiem tego jest powstawanie na elementach układu różnego rodzaju osadów. Zabrudzenie ograniczają wydajność hydrauliki siłowej oraz przyspieszają jej zużycie.
Przyspieszona degradacja elementów układu
Na skutek spadku właściwości oleju hydraulicznego dochodzi do większego tarcia w procesie jego transportowania lub sprężania. Przekłada się to na szybszą degradację elementów układu hydrauliki siłowej, które mają kontakt z medium roboczym, w tym pompy, zaworów, siłowników hydraulicznych itd.
Spadek sprawności układu
Nie bez znaczenia jest spadek sprawności układu. Im wyższa temperatura, tym system działa gorzej. W praktyce oznacza to, że układ jest w stanie generować mniejszą siłę, co ogranicza ruchy siłowników i odbiorników w postaci części roboczych maszyn (np. łyżka koparki, ramiona ładowacza TUR itd.)
Poważna awaria systemu hydrauliki siłowej
W skrajnych przypadkach może dojść do nagłego zatrzymania maszyny na skutek poważnego uszkodzenia. Zbyt wysoka temperatura medium roboczego negatywnie wpływa na pozostałe urządzenia i komponenty hydrauliki siłowej. Awarie mogą być kosztowne, dlatego warto ich unikać. Kluczem jest zastosowanie wydajnej i sprawnej technicznie chłodnicy oleju, a także regularne kontrolowanie stanu cieczy roboczej, jej temperatury (np. przez termostat) i środowiska pracy układu.
Jak zapobiegać tego typu zjawiskom? W tym celu stosuje się starannie dobrane chłodnice oleju hydraulicznego, które wspierają pracę układu hydraulicznego i zapobiegają jego uszkodzeniom. Atrakcyjną ofertę tych urządzeń znajdziesz w sklepie Hydromech. To profesjonalne produkty dla przemysłu.