|

Mieszkańcy pamiętali o rocznicy Bitwy o Książ Wielkopolski

fot. CK Książ Wlkp.

Historia Książa Wielkopolskiego kryje w sobie epizod heroicznej walki o niepodległość, który rozegrał się 177 lat temu.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

W tym niewielkim miasteczku, liczącym wówczas zaledwie około 1000 mieszkańców, doszło do czterogodzinnej, krwawej bitwy. Po jednej stronie stanęli chłopi z kosami i innym sprzętem rolniczym, polscy kosynierzy, ułani i strzelcy, a po drugiej znacznie liczniejsi, lepiej uzbrojeni i wyszkoleni Prusacy. To starcie zapoczątkowało wydarzenia określane mianem Bitwy o Książ Wielkopolski.

Tradycja upamiętniania tego ważnego wydarzenia historycznego sięga roku 1849. Od tego czasu co roku obchodzone są kolejne rocznice bitwy o Książ. W tym roku świętowano 177. rocznicę, a uroczystości rozpoczęły się 27 kwietnia.

Obchody rocznicy bitwy miały charakter patriotyczny i lokalny. Rozpoczęły się one od mszy świętej odprawionej w Kościele pw. NMP Wniebowziętej i Św. Mikołaja w Książu Wlkp. Msza została odprawiona w intencji bohaterów tego historycznego wydarzenia.

Po nabożeństwie miało miejsce złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, poświęconej majorowi Florianowi Dąbrowskiemu. Następnie ulicami miasta przeszedł korowód. Na jego czele maszerowały Mażoretki oraz reprezentacja Orkiestry Dętej. W korowodzie uczestniczyli również samorządowcy, delegacje z lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy gminy. Korowód udał się w kierunku Mogił Powstańczych.

Dalsza część uroczystości odbyła się właśnie przy Mogiłach Powstańczych. Wydarzenie to poprowadziła Dyrektor Centrum Kultury, Mariola Kaźmierczak.

Ważnym punktem obchodów było okolicznościowe przemówienie. Burmistrz Książa Wlkp., Teofil Marciniak, w swoim wystąpieniu cytował między innymi fragment opisu bitwy o Książ. Cytowany tekst pochodził z książki „Stach Wichura: Powieść historyczna z r. 1848″ autorstwa Macieja Wierzbińskiego.

W ramach upamiętnienia bohaterów bitwy odbył się Apel Pamięci. Odczytał go komendant Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów, Mariusz Wojciechowski. Po Apelu Pamięci, delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Kosyniera.

Uroczystości 177. rocznicy Bitwy o Książ Wielkopolski stanowiły wyraz pamięci o heroizmie chłopów, którzy 177 lat temu stanęli do walki o niepodległość, broniąc swojego miasteczka przed znacznie silniejszym przeciwnikiem.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *