Śremianie na europejskiej ścieżce kariery – praktyki zawodowe uczniów ZSP w Ostrawie

Międzynarodowe projekty edukacyjne to już niemal codzienność w polskich szkołach ponadpodstawowych. Zespół Szkół Politechnicznych w Śremie doskonale wpisuje się w ten trend, realizując projekt „Praktyki Erasmus+, czyli jak sprostać wyzwaniom przyszłości” (2024-1-PL01-KA122-VET-000206902), współfinansowany przez Unię Europejską.
W ramach projektu, którego czeskim partnerem była organizacja Kopernikus M.C.V. s.r.o., 18 uczniów technikum oraz 6 uczniów klas branżowych uczestniczyło – w dniach od 16 marca do 12 kwietnia – w miesięcznych praktykach zawodowych w Ostrawie. Praktyki odbywały się w 12 firmach reprezentujących branże: fryzjerską, turystyczną, samochodową, gastronomiczną i budowlaną.
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią:
Po godzinach pracy i w weekendy młodzież poznawała czeską kulturę, zwiedzając m.in. Ostravę, Ołomuniec, Brno, zamek Bouzov czy jaskinie Punkevni wraz z imponującą przepaścią Macocha – najgłębszą w Europie Środkowej. Uczestniczyli także w zajęciach integracyjnych, sportowych oraz rekreacyjnych, takich jak laser game, gokarty czy bowling.
Reklama
Reklama

Zanim uczniowie wyjechali do Czech, przez kilka tygodni przygotowywali się w szkole, zdobywając nowe kompetencje zawodowe, językowe i organizacyjne. Efektem projektu jest nie tylko wzrost pewności siebie i motywacji do działania, ale przede wszystkim rozwój praktycznych umiejętności zawodowych, które z pewnością przełożą się na lepsze wyniki egzaminów oraz większą atrakcyjność absolwentów na rynku pracy – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz dokument Europass – międzynarodowe potwierdzenie zdobytych kwalifikacji. Pracodawcy coraz częściej poszukują specjalistów z doświadczeniem praktycznym, dlatego udział w tego typu inicjatywach stanowi dla młodych ludzi bezcenny atut w budowaniu przyszłej kariery zawodowej.




















