80 lat szkoły „na Krasika”

Szkoła, którą dziś znamy jako Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich, rozpoczęła działalność 1 kwietnia 1945 roku jako Publiczna Dokształcająca Szkoła Zawodowa. Jej organizacją zajął się Antoni Tyśper, który został także pierwszym kierownikiem placówki. W początkowym okresie utworzono cztery oddziały: dwa metalowe, jeden kupiecki oraz jeden mieszany. Zajęcia teoretyczne odbywały się w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 2, natomiast praktyki uczniowie realizowali w lokalnym rzemiośle.
W 1952 roku szkoła została przeniesiona do budynku po dawnej garbarni przy ówczesnej ul. Chmielnej, późniejszej ul. Krasickiego, dziś znanej jako ul. ks. J. Popiełuszki. To właśnie ta lokalizacja z czasem stała się głównym zapleczem dydaktycznym – najpierw powstały tu magazyny, a w 1964 roku dobudowano kolejne pomieszczenia, w których obecnie mieszczą się m.in. aula, pracownie sprzedawców i turystyczna. W kolejnych latach dobudowano także pracownię gastronomiczną i samochodową.
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią:
W 1966 roku do użytku oddano drugi budynek szkoły. W latach 70. odpowiedzią na rosnące potrzeby edukacyjne było otwarcie filii w Książu Wielkopolskim i Kórniku.
Reklama
Reklama

W ciągu ośmiu dekad szkoła przeszła wiele zmian organizacyjnych i formalnych. W 1974 roku powołano Zespół Szkół Zawodowych, który objął różne typy placówek – szkoły zawodowe, liceum zawodowe i technikum wieczorowe. W 1978 roku nadano mu imię Stanisława Chudoby, a w 1989 roku szkoła otrzymała sztandar.
Kolejna ważna zmiana miała miejsce w 2008 roku. Wówczas zmieniono nazwę szkoły i jej patrona – powołując Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich, funkcjonujący w tej formie do dziś. Obecnie w jego skład wchodzą: Technikum nr 3, Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
Rok 1997 zapisał się w pamięci społeczności szkolnej z powodu pożaru starszej części budynku. Obiekt udało się odbudować w niespełna rok, pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Ostatnie lata to czas intensywnych modernizacji – od remontów po nowe pracownie i rozbudowę zaplecza dydaktycznego.
Ważną datą pozostaje również 1 września 2008 roku, kiedy to w murach szkoły odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego.
Szkoła może pochwalić się wieloma sukcesami – laureatami konkursów i olimpiad, osiągnięciami sportowymi, a także znanymi absolwentami działającymi w regionie, biznesie i polityce. Równolegle do nauki zawodowej, uczniowie rozwijają swoje pasje i uczestniczą w bogatym życiu społecznym, patriotycznym i kulturalnym szkoły.
W rankingach „Perspektyw” placówka wielokrotnie zdobywała tytuły Srebrnej i Brązowej Tarczy. W 2016 roku została wyróżniona tytułem Wielkopolskiej Szkoły Roku.
Szkoła od wielu lat prowadzi także współpracę międzynarodową – od pierwszej wizyty delegacji z Algierii w 1962 roku, przez wymianę z białoruskim Gomlem w latach 80., aż po programy takie jak Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży czy Erasmus+, w ramach których uczniowie odbywali praktyki zawodowe m.in. w Niemczech i Czechach.
Pełniejszą historię szkoły zawiera publikacja „Niecodziennik” z 2008 roku, dostępna w szkolnej bibliotece.
tekst w oparciu o materiały z ZSP Śrem.
fot. ZSP Śrem











