Turyści z Lucin pokazali, że pomoc może mieć smak przygody

Turyści z Lucin pokazali, że pomoc może mieć smak przygody
Turyści z Lucin pokazali, że pomoc może mieć smak przygody

W odpowiedzi na skutki jesiennej powodzi, która dotknęła rejon Kotliny Kłodzkiej, sołtys Lucin Zbigniew Maćkowiak wraz z miejscowym radnym Emilem Majsnerem, postanowili zorganizować nietypową formę pomocy.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Inicjatywa przybrała postać wiosennej wycieczki, której celem było przede wszystkim wsparcie przedsiębiorców działających w branży turystycznej.

Nocleg w znanym miejscu

Grupa kilkudziesięciu osób z Lucin wyruszyła w kierunku południowo-zachodniej Polski, gdzie główną bazą noclegową stał się Ośrodek BOLKO w Bolesławowie, nieopodal Stronia Śląskiego. To miejsce znane jest wielu mieszkańcom Śremu, szczególnie tym, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznej wyprawie z dziećmi na Śnieżnik, zorganizowanej przez Runner’s Power. Właściciele BOLKO prowadzą także drugi ośrodek, który niestety ucierpiał w wyniku powodzi i do dziś nie został odbudowany.

Skutki powodzi wciąż widoczne

Skala zniszczeń w regionie Kotliny Kłodzkiej wciąż robi wrażenie. Lokalni restauratorzy, właściciele ośrodków i inni przedstawiciele branży turystycznej zgodnie podkreślają, że najlepszą formą wsparcia dla nich jest po prostu… przyjazd. Zwiedzanie, korzystanie z noclegów i usług gastronomicznych staje się dziś realną pomocą w odbudowie lokalnej gospodarki.

Uczestnicy mieli okazję poznać Ząbkowice Śląskie, gdzie zwiedzili m.in. zamek, fragmenty murów obronnych, urokliwe kamieniczki oraz Krzywą Wieżę. Następnie odwiedzili Kamieniec Ząbkowicki, w tym Pałac Marianny Orańskiej, a także pobliskie Opactwo Pocysterskie.

W Lądku-Zdroju odwiedzili zabytkowy rynek i Most Świętego Jana – niestety już bez rzeźby porwanej przez wezbrane wody. Kolejnymi punktami programu były: dzielnica uzdrowiskowa, Wodospad Wilczki w Międzygórzu, Bystrzyca Kłodzka z rynkiem, Bramą Wodną, pręgierzem i dawnymi fortyfikacjami, a także Kłodzko z malowniczym centrum.

Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Polanicy-Zdroju – wyjątkowym miejscu, które szczęśliwie nie ucierpiało podczas ostatniej powodzi, a jednocześnie może stanowić przykład skutecznej odbudowy po kataklizmie z 1997 roku.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *