Zniszczone plakaty wyborcze na moście i w jego okolicy

Akty wandalizmu w okolicy i na moście im. Daniela Kęszyckiego. Ktoś uszkodził banery wyborcze kandydatów na prezydenta RP. Wszystko to pod okiem „wielkiego brata”.
Śremski most jest nie tylko jednym z elementów infrastruktury miejskiej, na którym komitety wyborcze, w każdy wyborach, umieszczają swoje materiały wyborcze, ale również jest jednym z tych miejsc, które obsadzone jest kamerami monitoringu miejskiego.
To tutaj znajdziemy kamery umieszczone na obu krańcach mostu, a także w połowie jego długości. Trudno więc, aby oko „wielkiego brata” nie wyłapało aktu wandalizmu w postaci uszkodzenia banerów wyborczych kandydatów Mentzena i Brauna, którzy ubiegają się o fotel prezydenta RP.
Na banerach farbą w sprayu zamazano wizerunki kandydatów, a w przypadku Grzegorza Brauna na jego twarzy wymalowano symbol męskich genitaliów oraz napis: „faszysta”. Każdorazowo także na banerach nieznani sprawcy namalowali Trzy Strzały, symbol światowego ruchu antyfaszystowskiego. Trzy Strzały, odczytywane według interpretacji przedwojennej komunistycznej Akcji Antyfaszystowskiej, obecnie uważa się za powszechnie uznawany symbol sprzeciwu wobec wojny, faszyzmu i nacjonalizmu.
Reklama





Można nie zgadzać się z czyimiś poglądami wyrażanymi przez kandydatów, ale nie można utrudniać zaznajamianie się innym osobom z takimi kandydatami i poglądami. Takie zamalowywanie plakatu wyborczego może być właśnie tego formą.
Usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych stanowi naruszenie prawa. Zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu Wykroczeń, osoba, która umyślnie uszkadza lub usuwa publicznie wystawione ogłoszenie, wystawione przez instytucję państwową, samorządową lub organizację społeczną, albo też w inny sposób uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, może zostać ukarana aresztem lub grzywną.
Dodatkowo celowe zniszczenie baneru wyborczego może prowadzić do zarzutu uszkodzenia cudzej rzeczy. W sytuacji, gdy wartość zniszczonego mienia przekroczy 800 zł, sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności za przestępstwo zniszczenia mienia. Wtedy już sprawą zajmie się prokuratura. Za to kodeks karny przewiduje karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
[AKTUALIZACJA]
Jak poinformowali nas czytelnicy Tygodnia Ziemi Śremskiej, którzy dostarczyli do redakcji również zdjęcia, wcześniej podobny los spotkał materiały wyborcze kandydata Rafała Trzaskowskiego. W tym jednak przypadku obeszło się bez wulgarnych symboli czy wyzwisk. Ktoś jednak farbą w sprayu przekreślił nazwisko Trzaskowskiego. Co ciekawe, tych banerów wyborczych w dniu pierwotnej publikacji materiału (8 kwietnia – dop. red.) nie było już na moście Kęszyckiego. Nie wiemy, czy dlatego, że zostały uszkodzone czy może nie było zgody zarządcy na umieszczenie materiałów wyborczych.

Spytaliśmy w ratuszu, czy Urząd Miejski w Śremie wyraził zgodę komitetom lub ich przedstawicielom na umieszczanie materiałów wyborczych na moście. Na odpowiedź czekamy. Zgodnie z art. 109 i art. 110 kodeksu wyborczego, na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
Masakra i to sa demokratyczne wybory ,mlodziez idzie po szkole i sie nudzi wodac