Płaszcz Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe okrył śremską Farę

W środę 26 marca do śremskiej Fary dotarł płaszcz Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Po wieczornej mszy świętej o godz. 18.30 wierni mogli oddać siebie, swoich bliskich pod opiekę Maryi z Guadalupe.
Płaszcz został przywieziony przez ks. dr Rafała Rybackiego – rektora kościoła pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu i dyrektora Instytutu Studiów Kościelnych Lubranscianum.
Po mszy św. o godz. 18.30 odbyło się to nietypowe nabożeństwo. Jest to nabożeństwo różańcowe, kiedy odmawia się trzy części różańca, w trakcie którego wystawiony jest wizerunek Maryi z Guadalupe, a chętni wierni mają możliwość w tym czasie bycia okrytym Płaszczem, wzorowanym na tym, który nosiła Matka Boża podczas objawienia Juanowi Diego. Podczas gdy wierni odmawiali kolejne tajemnice Różańca, chętni podchodzili do prezbiterium i tam – jednocześnie cztery lub pięć osób – zostawali okryci płaszczem. Wtedy zaproszeni byli do indywidualnej, wewnętrznej rozmowy z Maryją.
Reklama
W Polsce jest ok. 40 takich płaszczy sprowadzonych z Meksyku. Każdy z nich ma swój numer seryjny, certyfikat i został poświęcony przez kustosza bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. W parafiach do sprawowania nabożeństw można ich używać za pozwoleniem biskupa miejsca. Ich opiekunami są zakony, kapłani, a także osoby świeckie.
Płaszcz Matki Bożej z Guadalupe ma bogatą symbolikę. Został wykonany zgodnie z tym, co widzieli Juan Diego oraz meksykańska mistyczka. Na zewnątrz zostały wyhaftowane gwiazdy jak na tilmie Matki Bożej z wizji Juana Diego, a wewnątrz – mapa wszystkich kontynentуw, klucze Watykanu, obraz Matki Bożej z Guadalupe, Betlejem i Hostia św. z napisem „JHS” jako znak Chleba Życia oraz miejsce lub kraj przeznaczenia płaszcza. Płaszcz jest rodzajem szkaplerza, szaty ochronnej Matki Bożej. Przykrycie nim jest widzialnym znakiem działania niewidzialnej łaski Bożej za pośrednictwem Maryi. Każdy z płaszczy ma swój numer seryjny i certyfikat i został poświęcony w Meksyku przez kustosza bazyliki Matki Bożej z Guadalupe.
Apostolat Różańca i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe rozwija się od 2010 r. Inspiracją były objawienia prywatne matki 11 dzieci, Naty de Anda z Jalisco w Meksyku, w których Matka Boża nakrywa mapę całego świata swoim płaszczem wyszywanym gwiazdami. Również na płaszczu widać zarysy kontynentów. Naty de Anda przygotowała taki płaszcz, jaki widziała podczas wizji. Okrywając się nim ‒ a mogą to robić osoby indywidualnie lub grupkami, np. rodziny ‒ każdy człowiek może oddać się pod opiekę Matki Bożej z Guadalupe, prosząc ją w swoich intencjach, a także o umocnienie wiary własnej i innych. W 2011 r. kard. Juan Sandoval Iniquez z Guadalajary zatwierdził Apostolat Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe, a w 2013 r. otrzymał on aprobatę papieża Franciszka, który udzielił błogosławieństwa temu dziełu i wszystkim członkom.




(Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Śremie/fb)