Trekking dla początkujących. Wszystko, co musisz wiedzieć

Trekking jest aktywnością naprawdę dla każdego. Niezależnie od Twojego wieku, stanu zdrowia czy kondycji, możesz dopasować wyprawy tak, by czerpać z nich przyjemność i przynieść sobie mnóstwo korzyści zdrowotnych. Podpowiadamy, jak się za to zabrać!
Wybór odpowiedniego obuwia
Reklama

Pierwszym i najważniejszym w zasadzie kryterium jest dobór odpowiednich butów. Jeżeli zapomnisz kurtki, to zmokniesz, jeżeli latarki – będziesz iść po ciemku. Buty jednak nie wybaczają. Źle dobrane powodują dyskomfort, odciski, odparzenia, mogą także prowadzić do poważnych kontuzji, jak skręcenie kostki czy inne urazy.
Zarówno buty trekkingowe damskie jak i męskie powinny być pieczołowicie dopasowane – muszą być lekko za luźne (mówimy o kwestii pół rozmiaru!), by móc założyć do nich nieco grubszą skarpetkę. Nogi podczas intensywnego treningu puchną, stopa musi więc mieć odrobinę zapasu, by nie czuć nieprzyjemnego ucisku.
Reklama
Trekkingi na krótsze i mniej wymagające trasy mogą być zakończone przed kostką, te dłuższe poleca się na trudniejsze trasy górskie, gdzie liczy się dobra stabilizacja kostki. Najlepiej zaopatrzyć się w buty raz a porządnie – nie ma co oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie!
Planowanie trasy i przygotowanie fizyczne
Drugim kryterium jest realistyczne szacowanie swoich możliwości i dołożenie starań do tego, by poznać trasę, na którą się decydujesz. Musisz więc przeanalizować, czy 20 kilometrów z przewyższeniami to coś, na co masz gotowość, czy może lepiej wybrać krótszą wyprawę w doliny.
Warto jest podwyższać sobie poziom trudności, a zacząć od czegoś naprawdę prostego. Zanim ruszysz w Wysokie Tatry, sprawdź, jak wędruje Ci się po Beskidach czy Bieszczadach.
Dodatkowo przed każdą trasą dokładnie ją zaplanuj – wystarczy papierowa mapa albo aplikacja na telefon. Te drugie często wyposażone są w komentarze użytkowników i zdjęcia z poszczególnych etapów wędrówki. Może to być istotne, jeżeli masz na przykład lęk wysokości albo nie chcesz przeprawiać się przez bagno czy strumień.
Niezbędne wyposażenie
Trekking to nie tylko buty – to także wyposażenie gwarantujące komfort i bezpieczeństwo. Podstawowe akcesoria to m.in. plecak, najlepiej taki z pasem biodrowym, by był naprawdę wygodny. Do tego odpowiednie ubranie – oddychające, szybkoschnące materiały oraz warstwy izolacyjne na zimniejsze dni. Kurtka przeciwdeszczowa, powerbank, latarka czołówka i apteczka to coś, co należy mieć zawsze ze sobą – nawet gdy pozornie nie zanosi się na deszcz czy burzę.
Nie zapomnij o przekąskach i wodzie – należy regularnie dostarczać sobie energii w małych dawkach i nawadniać organizm, by wysiłek nie dawał się zbytnio we znaki i by móc komfortowo przejść całą zamierzoną trasę.
Na koniec – pytaj, czytaj, dowiaduj się. Poszukaj w sieci gotowych inspiracji na proste trasy trekkingowe w Twoim rejonie. Gwarantujemy, że szybko odczujesz zbawienny wpływ takich wypraw na Twoje zdrowie i formę psychiczną. Życzymy miłego odkrywania uroków trekkingu i nowych miejsc!